WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Zwiększa się liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS

Zwiększa się liczba obcokrajowców  ubezpieczonych w ZUS

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS znów się zwiększa. Jak informuje prezes ZUS powoli zaczynamy wracać do sytuacji przed pandemią COVID-19.

Jak informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, coraz więcej obcokrajowców ubezpiecza się w ZUS. W stosunku do lipca ich liczba wzrosła o 30 tys. i pod koniec sierpnia wyniosła 658,2 tys. Jest to ilość powoli zbliżająca się do sytuacji przed pandemią. Od kilku lat w ZUS ubezpieczają się cudzoziemcy z przeszło 170 krajów, a od 2015 roku ciągle notuje się ich wzrost. Pięć lat temu było ich 185 tys., zaś w 2016roku już 293 tys. Największy wzrost dokonał się w latach 2017-2018.

Według danych ZUS obecnie najwięcej zgłoszonych do ubezpieczenia cudzoziemców pochodzi z Ukrainy. Pod koniec sierpnia było ich 480,9 tys. Następnie są obywatele Białorusi – 44,1 tys. i Gruzini – 10,5 tys. W stosunku do lipca najwięcej przybyło osób z Ukrainy. Przy ogólnej liczbie 30 tys. ich było aż 27,2 tys. Do ubezpieczenia zgłoszono także osoby z bardziej egzotycznych krajów, takich jak Botswana, Wyspy św. Tomasza czy Republika Zielonego Przylądka.

Prezes ZUS podkreśla, że nadal mamy do czynienia z trendami wzrostowymi w tym zakresie, a także w zakresie osób ubezpieczonych i firm.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News