Reklama
aplikuj.pl

Jak zwiększyć produkcję metanu z biogazowni? „Odpadowe” CO2 można wykorzystać

produkcję metanu z biogazowni,

Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Institute for Microengineering and Microsystems IMM znaleźli sposób na przetworzenie nawet 40% emitowanego dwutlenku węgla z biogazowni, który jest produktem odpadowym działania biogazowni produkujących metan.

Wykorzystując odpadowy dwutlenek węgla, naukowcy poprawili produkcję metanu z biogazowni

Dla przypomnienia, biogazownie wykorzystują bakterie, które w tych instalacjach rozkładają biomasę przy braku tlenu, tworząc biogaz, który składa się średnio w 60% z metanu i w ponad 40% z dwutlenku węgla. Biogaz jest wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w elektrociepłowniach lub może być uszlachetniony do jakości gazu ziemnego i wprowadzony do sieci gazowej.

Czytaj też: Wypadki na elektrycznych hulajnogach przerażają w porównaniu do innych form transportu

CO2 nie był dotychczas wykorzystywany, ale dzięki wspomnianym naukowcom opracowano sposób przekształcenia go w metan przy użyciu ekologicznego wodoru produkowanego na miejscu z elektrolizy i nadwyżek energii elektrycznej. Na udowodnienie sensu swojego pomysłu zespół badawczy opracował instalację demonstracyjną, która przekształca jeden metr sześcienny biogazu na godzinę w jeden metr sześcienny metanu. Jego moc cieplna odpowiada dziesięciu kilowatom elektrolizera potrzebnego do produkcji wodoru w tym procesie.

W tym badaniu naukowcy najpierw musieli rozwiązać problem dynamicznego charakteru procesu, a następnie opracować wydajne katalizatory do samej reakcji. Pierwszemu wyzwaniu udało im się sprostać za sprawą mikropowłoki z metali szlachetnych. W niej wodór i dwutlenek węgla przepływają przez dużą liczbę mikrokanałów ze ściankami pokrytymi katalizatorem, w których to wchodzą ze sobą w reakcję.

Czytaj też: Hodowla owiec na polach z panelami słonecznymi ma ogromny sens. Dlaczego?

W ramach kontynuacji projektu ICOCAD II naukowcy pracują obecnie nad pięciokrotnym zwiększeniem mocy demonstratora do 50 kilowatów mocy cieplnej z planem uruchomienia go w 2023 roku. Będzie to jednak tylko początek, bo naukowcy planują zwiększenie mocy do 500 kilowatów do 2025 roku oraz do 1-2 megawatów do 2026 roku.