Reklama
aplikuj.pl

Jak wyglądało życie młodych neandertalczyków?

archeologia

Badania opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences sugerują, że współcześnie spotykane karmienie piersią, które zazwyczaj ogranicza się po ok. 6 miesiącach, było stosowane już przez neandertalczyków.

Dotyczyło to społeczności żyjących od 50 000 do 70 000 lat temu na terenie dzisiejszych Włoch. W przypadku przedstawicieli Homo sapiens stopniowe odstawianie od piersi i wprowadzanie stałego pożywienia następuje w wieku około 6 miesięcy. Wtedy też dziecko potrzebuje bardziej kalorycznego pożywienia, a samo zjawisko jest wspólne dla wielu różnych kultur.

Czytaj też: Neandertalczycy walczyli z Homo sapiens. I to przez 100 tysięcy lat
Czytaj też: Neandertalskie geny utrudniają przebieg COVID-19. Kto posiada ich najwięcej?
Czytaj też: Jak neandertalczycy zareagowali na zmiany klimatu?

Autorzy nowych badań przeanalizowali szereg skamieniałych zębów znalezionych na terenie północno-wschodnich Włoszech. Łącznie odkryte cztery zęby, z czego trzy dotyczyły neandertalczyków i pochodziły z okresu od 50 000 do 70 000 lat. Czwarty z kolei należały do współczesnych ludzi żyjących w okresie wczesnego paleolitu.

Życie młodych neandertalczyków mogło być zaskakująco podobne do współczesnych noworodków

Analizy wykazały podobne zmiany w zapotrzebowaniu na energię zarówno u dzieci Homo sapiens jak i neandertalczyków. Prawdopodobnie noworodki miały podobną wagę i wymiary, jak potomstwo współczesnych ludzi. Co więcej, analizy izotopów strontu w znalezionych zębach sugerują, że nenadertalczycy byli mniej mobilni, niż pierwotnie sądzono i stosunkowo dużo czasu spędzali w pobliżu domostw.

Czytaj też: Masz skłonność do odczuwania bólu? Być może stoją za tym neandertalczycy
Czytaj też: Ci neandertalczycy nie wyginęli na skutek zmian klimatu. Co się z nimi stało?
Czytaj też: Naukowcy wyhodowali tkanki mózgowe zawierające DNA neandertalczyków