Naukowcy sądzą, że księżyce Jowisza – zwłaszcza Europa – stanowią potencjalne miejsca występowania pozaziemskich form życia. Informacji na ten temat mogłyby dostarczyć nadchodzące misje.
Pod lodową powłoką Europy może znajdować się sporych rozmiarów ocean wypełniony wodą. Jest tak nawet pomimo faktu, że temperatury na powierzchni tego księżyca są niezwykle niskie, a utrzymanie H2O w stanie ciekłym jest zawdzięczane tzw. ogrzewaniu pływowemu.
Czytaj też: Jak czarne dziury mogą pomóc odnaleźć życie pozaziemskie?
Czytaj też: Życie pozaziemskie a obecność metanu. Jaka jest zależność?
W praktyce chodzi o to, że grawitacyjne przyciąganie Jowisza, rozciąga wnętrze Europy, powodując jego ogrzanie na tyle, by utrzymać wodę w stanie ciekłym. Co więcej, znajdujące się tam krzemiany zapewniają dostęp do minerałów, które mogą napędzać powstanie i ewolucję życia.
Życie pozaziemskie mogłoby występować w podpowierzchniowym oceanie Europy
Przełomowy w poszukiwaniu życia na Europie może się okazać projekt Exo-Oceans, który jest powiązany z Europejską Agencją Kosmiczną. Ta ostatnia zarządza misją JUICE, mającą rozpocząć się w przyszłym roku. Wystrzelona wtedy sonda miałaby do 2029 roku dotrzeć w okolice księżyca Jowisza.