Reklama
aplikuj.pl

Życie może rozwijać się w warunkach innych niż ziemskie. Jak je znaleźć?

W artykule opublikowanym na łamach Nature Astronomy, jego autorzy opisują wyniki badań laboratoryjnych, z których wynika, że mikroorganizmy mogą przetrwać i rozwijać się w atmosferach zdominowanych przez wodór. Takie środowiska znacznie różnią się od ziemskiej atmosfery, bogatej w azot i tlen.

Wodór jest gazem znacznie lżejszym niż azot czy tlen. Tym samym składające się z niego atmosfera sięgałaby znacznie wyżej od powierzchni skalistej planety. W efekcie możnaby badać ją łatwiej w porównaniu z planetami o bardziej zwartej atmosferze, przypomnającej tę ziemską. Co więcej, proste formy życia mogłyby ją zamieszkiwać, a z użyciem zaawansowanych teleskopów być może dałoby się dokonać obserwacji tych mikroorganizmów.

Zespół badawczy chciał sprawdzić, jak poradzą sobie dwa rodzaje mikrobów w środowisku składającym się w 100 procentach z wodoru. W ramach eksperymentu wykorzystali bakterie Escherichia coli oraz drożdże. Oba mikroorganizmy są w stanie przetrwać w środowisku beztlenowym. Okazało się, że wodór nie miał na nie większego wpływu.

Czytaj też: W atmosferze tej egzoplanety metale mają formę gazów. Gdzie się znajduje?

Obecny problem polega na tym, że astronomowie mają trudności z badaniem atmosfer małych, skalistych egzoplanet. Te nieliczne, znajdujące się w pobliżu, które badali, albo nie posiadają atmosfery, albo są po prostu zbyt małe, aby sprawdzić je przy pomocy dostępnych obecnie teleskopów. Konieczne jest więc czekanie na instrumenty takie jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Być może potwierdzą one przypuszczenia naukowców, jakoby skaliste obiekty bogate w wodór stanowiły dogodne środowiska do rozwoju życia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News