Reklama
aplikuj.pl

W atmosferze tej egzoplanety metale mają formę gazów. Gdzie się znajduje?

MASCARA-2 b jest gazowym olbrzymem, który nosi miano „gorącego Jowisza”. Panujące w jego obrębie temperatury są tak wysokie, że w atmosferze tej planety znajdują się odparowane metale.

W gwiazdozbiorze Łabędzia znajduje się gwiazda KELT-20, wokół której co 3,5 dnia okrążenie wykonuje egzoplaneta MASCARA-2b. Dystans dzielący te dwa obiekty wynosi zaledwie 8 milionów kilometrów, co powoduje, że temperatury panujące w atmosferze gorącego Jowisza sięgają nawet 1730 stopni Celsjusza.

Przez długi czas astronomowie sądzili, że istnienie gaozwych gigantów takich jak Saturn czy Jowisz ogranicza się jedynie do Układu Słonecznego, a dokładniej – jego zewnętrznych, chłodniejszych obszarów. Z kolei bliżej gwiazd centralnych miały krążyć mniejsze, skaliste planety. Dzięki misji kosmicznego teleskopu Keplera naukowcy dowiedzieli się jednak, iż sytuacja może być zupełnie odwrotna.

Czytaj też: Odkryta egzoplaneta jest tak lekka, że mogłaby się unosić na wodzie

I właśnie MASCARA-2b jest jednym z dowodów na potwierdzenie tej teorii. Przy rozmiarach 2-krotnie większych od Jowisza, owa egzoplaneta krąży stosunkowo blisko swojej gwiazdy, nagrzewając się do wysokich temperatur. Gorąca atmosfera zawiera żelazo, magnez i chrom w formach gazowych. Dalsze badania powinny dostarczyć więcej informacji na temat dokładnego składu tej planety pozasłonecznej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News