Patrząc po kulturowym dorobku i historii, ludzie od zawsze dążyli do nieśmiertelności – czy to ciała, czy ducha. Na szczęście teraz mamy od tego naukowców, a nie prymitywne praktyki i wierzenia.
Oczywiście opóźnienie śmierci to nie tylko dłuższe życie, ale też szansa na poradzenie sobie z chorobami, które pojawiają się z biegiem lat. Ostatnio w tej kwestii naukowcy poczynili spore postępy. Dorobili się wręcz przełomu, wydłużając żywotność robaków o oszałamiające 500 procent, zmieniając po prostu kilka szlaków komórkowych.
C. elegans to skromny mały robak, który znajduje się w centrum badań nad starzeniem się. Dzieje się tak, ponieważ dzieli wiele ścieżek komórkowych z ludźmi i zwykle żyje przez trzy lub cztery tygodnie, co oznacza, że wszelkie zmiany w tym okresie życia są szybko widoczne i łatwe do zmierzenia.
W wielu wcześniejszych badaniach naukowcom udało się zastosować leki lub inżynierię genetyczną, aby wydłużyć żywotność C. elegans o 50 lub 100 procent. W przełożeniu na człowieka dałoby to poprawę długości życia od 120 do 160 lat. Jednak w nowym badaniu zespół niespodziewanie sprawił, że robaki żyły pięć razy dłużej niż zwykle. To sprawia, że ludzki odpowiednik wynosiłby 400 lat.
Naukowcy dokonali tego poprzez zmiany w sygnalizacji insulinowej (IIS) i szlakach TOR. Wbrew oczekiwaniom (tego typu zmian dokonywano wcześniej) wzrost nie sprowadził się do 130%. Dlaczego? Jak komentuje Jarod Rollins, główny autor badania:
Rozszerzenie synergiczne jest naprawdę dzikie. Efekt to nie jeden plus jeden równa się dwa, to jeden plus jeden równa się pięć. Nasze ustalenia pokazują, że nic w naturze nie istnieje w próżni. W celu opracowania najbardziej skutecznych metod leczenia przeciwstarzeniowego musimy przyjrzeć się sieciom długowieczności, a nie poszczególnym ścieżkom.
Zespół twierdzi, że to odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego nikt nie znalazł jednego konkretnego genu, który zapewnia dłuższe życie ludziom. Może istnieć wiele różnych kombinacji, które pomagają różnym ludziom pozostać zdrowszym na dłużej. Nowe odkrycia nie są jednak gwarancją na zastosowanie tego rozwiązania u ludzi.