Walka o lepsze bardziej zielone jutro trwa w najlepsze i w tym właśnie celu fundacja XPrize ogłosiła dzisiaj nowy konkurs o wartości 10 milionów dolarów.
Pożary, wycinki na ogromną skalę z myślą o górnictwie, rolnictwie, czy hodowli – to jedynie najgorsze wizje, jakie mogą spotkać lasy deszczowe, które zanikają w zastraszającym tempie na całym świecie. Nie trudno więc docenić konkursu Rainforest XPrize, który ma na celu wspieranie rozwoju nowych technologii, mogących pomóc w rozwiązaniu jednego z palących problemów naszych czasów. Jak? Po pierwsze opracowują narzędzia do identyfikacji i katalogowania różnorodności biologicznej lasów tropikalnych.
Jak wspomina Jyotika Virmani, dyrektor Rainforest XPRIZE:
Zrozumienie prawdziwej różnorodności biologicznej jest pierwszym krokiem do docenienia tego, co istnieje w tych niesamowitych ekosystemach. Te informacje mogą dotyczyć nowych zależności ekologicznych, różnorodności biologicznej i połączeń klimatycznych lub zrównoważonych interakcji społecznych z lasem.
Obecne podejścia do katalogowania bioróżnorodności lasów deszczowych obejmują badania na ludziach, analizę danych satelitarnych i pomiary spektroskopowe, ale żadnego z nich nie można realistycznie skalować, aby objąć cały glob. Konkurs XPrize ma właśnie zainspirować wyrafinowane technologie do podjęcia takiego zadania, w tym robotyki, sztucznej inteligencji, teledetekcji i uczenia maszynowego wśród możliwych ścieżek rozwoju.
Konkurs potrwa cztery lata, począwszy od siedmiomiesięcznego okresu rejestracji. Później nastąpi trzymiesięczny techniczny termin zgłoszenia, następnie zostanie ogłoszona lista półfinalistów, a finalnie 10 najlepszych pomysłodawców, wśród których rozdzielone zostaną najważniejsze nagrody.