Reklama

12-metrowe zwierzę sprzed tysięcy lat. Co to za gatunek?

archeologia

Naukowcy szacują, że świetnie zachowane szczątki 12-metrowego walenia, które znaleziono na terenie Tajlandii, mają od 3000 do 5000 lat.

Płetwale Bryde’a mogą osiągać wagę rzędu 13-28 ton i żyją w tropikalnych i ciepłych, umiarkowanych morzach na całym świecie. Do dziś można je spotkać w obrębie Tajlandii, gdzie dokonano znaleziska wywodzącego się z kilku tysięcy lat wstecz.

Czytaj też: Rekin sprzed 370 mln lat wykorzystywał do polowania niezwykły mechanizm
Czytaj też: Rekiny żyją w obrębie aktywnego wulkanu. Jak to w ogóle możliwe?
Czytaj też: Co prowadzi do tajemniczych śmierci wielorybów?

Aktywność tektoniczna zachodząca na przestrzeni ostatnich 10 000 lat spowodowała uniesienie tego regionu o ok. 3,5 metra względem poziomu morza. Taki obrót spraw wyjaśnia, w jaki sposób wieloryb znalazł się w miejscu, które obecnie rozciąga się na lądzie.

12-metrowe zwierzę, płetwal Bryde’a, zostało znalezione na terenie dzisiejszej Tajlandii

Jak do to tej pory wydobyto około 80 procent szczątków, które są wyciągane przez ekspertów z otaczającej je gliny. W skład szkieletu wchodzi głowa o długości ok. trzech metrów, płetwy, żebra, kręgi i łopatka. W pobliżu znajdowały się również pozostałości innych organizmów, m.in. krabów, rekinów płaszczek.

Czytaj też: Pancerna ryba sprzed milionów lat zaburza wszystko, co wiemy o rekinach
Czytaj też: Skąd ogromna popularność wielorybnictwa w XIX wieku?
Czytaj też: Powód migracji wielorybów jest zaskakujący

W oparciu o datowanie radiowęglowe naukowcy powinni być w stanie ocenić, ile dokładnie lat liczą kości opisywanego płetwala.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News