Reklama
aplikuj.pl

Pancerna ryba sprzed milionów lat zaburza wszystko, co wiemy o rekinach

Minjinia turgenensis należy do szerokiego grona ryb określanych mianem pancernych. To właśnie z tej grupy wyewoluowały rekiny i wszystkie inne żuchwowce, czyli zwierzęta posiadające kręgosłup i ruchome szczęki.

Jak do tej pory nie znaleziono ryby pancernej, która charakteryzowałaby się tzw. kostnieniem śródchrzęstnym, ale sytuacja zmieniła się za sprawą niedawnych odkryć. Struktura odkryta u osobnika sprzed ok. 410 milionów lat sugeruje, iż przodkowie rekinów najpierw w drodze ewolucji wytworzyli wyewoluowali kość, by następnie „powrócić” do chrząstek. Dotychczasowe teorie sugerowały, że od co najmniej 400 milionów lat rekiny nieprzerwanie były rybami chrzęstnoszkieletowymi.

Rekiny, w odróżnieniu od ryb kostnoszkieletowych, nie mają pęcherzy pławnych, które ewoluowały później wśród przedstawicieli tej drugiej grupy. Warto jednak podkreślić, że lżejszy szkielet prawdopodobnie zapewnił im większą ruchliwość w wodzie oraz możliwość pływania na różnych głębokościach. Artykuł opubikowany na łamach Nature Ecology & Evolution sugeruje, że być może właśnie ta cecha zapewniła rekinom odpowiednią ekspansję.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News