Obecność planety w tzw. strefie zamieszkiwalnej to jeden z wielu warunków koniecznych do przetrwania na niej życia. Jak nietrudno się domyślić, w takowej znajduje się również Ziemia.
Profesor Dirk Schulze-Makuch twierdzi jednak, że naukowcy są na tyle skoncentrowani na znalezieniu lustrzanego odbicia Ziemi, że mogą w efekcie przeoczyć planetę, która jeszcze lepiej nadawałaby się do życia. Przeszukując archiwa egzoplanetarne, zwrócili uwagę na 4500 układów, które prawdopodobnie posiadają planety skaliste krążące w strefach zamieszkiwalnych swoich gwiazd.
Czytaj też: Egzoplaneta zdolna do utrzymania życia? Te materiały pokazują, jak może wyglądać
Czytaj też: W obrębie tej egzoplanety dokonano rzadkiej odkrycia. To dopiero drugi raz w historii
Czytaj też: Być może odkryto pierwszą w historii egzoplanetę spoza naszej galaktyki
Zamiast poszukiwać żółtych karłów (takich jak Słońce), postanowili „dać szansę” chłodniejszym gwiazdom, zwanym pomarańczowymi karłami. Są one chłodniejsze, ciemniejsze i mniej masywne od naszego kosmicznego gospodarza. Kolejna różnica tyczy się długowieczności tych obiektów, które mogą przetrwać nawet 70 mld lat.
Egzoplanety potencjalnie zawierające życie mogą krążyć wokół pomarańczowych karłów
Naukowcy uznali, że skoro pojawienie się na Ziemi złożonych form życia zajęło około 3,5 miliarda lat, to dłuższy okres istnienia pomarańczowych karłów może dać ich planetom większy potencjał do rozwoju żywych organizmów. Co więcej, w samej Drodze Mlecznej pomarańczowe karły występują średnio o 50% częściej niż żółte. Ziemia ma ok. 4,5 mld lat, ale wydaje się, że idealnym miejscem do życia byłby obiekt mający od 5 do 8 mld lat.
Czytaj też: Pierwsze zdjęcie stosunkowo bliskiej egzoplanety. Zobaczcie, jak wygląda
Czytaj też: WASP-189b to z pewnością jedna z najbardziej niesamowitych egzoplanet
Czytaj też: Ta gorąca egzoplaneta zmienia metal w gaz. Ale zawiera też wodę
Szczególnie interesująca wydaje się w tym kontekście egzoplaneta KOI 5715.01. Ma ona około 5,5 miliarda lat, a jej średnica jest o 1,8 do 2,4 razy większa od ziemskiej. Krąży wokół pomarańczowego karła i znajduje się ok. 2965 lat świetlnych od naszego układu. Wstępne obliczenia sugerują, że lokalne temperatury mogą być tam niemal identyczne z naszymi. Z kolei KOI 5554.01, licząca około 6,5 miliarda lat, ma średnicę od 0,72 do 1,29 razy większej od ziemskiej. Znajduje się ok. 700 lat świetlnych od nas. Tam temperatury wynoszą przypuszczalnie 27 stopni Celsjusza, co wydaje się idealną wartością dla znanych nam form życia.