Reklama
aplikuj.pl

WASP-189b to z pewnością jedna z najbardziej niesamowitych egzoplanet

planeta pozasloneczna

Wykorzystując dane zebrane przez teleskop CHEOPS, naukowcy przeprowadzili szczegółowe analizy dot. egzoplanety WASP-189b. Krąży ona wokół gwiazdy HD 133112, jednej z najgorętszych gwiazd, które tworzą układy planetarne.

Autorzy badań opisali swoje spostrzeżenia na łamach Astronomy & Astrophysics. Z artykułu wynika, że położona w odległości około 322 lat świetlnych WASP-189b jest ponad półtora raza większa od Jowisza. Przypominamy, że ten ostatni jest największą planetą Układu Słonecznego. Opisywana egzoplaneta jest szczególnie interesująca ze względu na to, że jest gazowym olbrzymem, który krąży na orbicie rozciągającej się bardzo blisko gwiazdy. Wykonanie pełnego okrążenia zajmuje WASP-189b mniej niż trzy dni. Dzielący te dwa obiekty dystans jest 20-krotnie mniejszy niż ten pomiędzy Ziemią i Słońcem.

Na podstawie obserwacji przy użyciu CHEOPS, astronomie szacują, że temperatura powierzchni WASP-189b wynosi ok. 3200 stopni Celsjusza. Tego typu planety są nazywane ultra gorącymi Jowiszami. Przy takich wartościach żelazo nie tylko topi się, ale nawet przyjmuje formę gazu.

Czytaj też: Być może odkryto pierwszą w historii egzoplanetę spoza naszej galaktyki

Jeśli chodzi o gwiazdę-gospodarza, to bardzo różni się ona od Słońca. Jest znacznie większa i gorętsza od naszej o ponad dwa tysiące stopni Celsjusza. Ponieważ jest tak rozgrzana, HD 133112 wydaje się niebieska, a nie jasnożółta. Nauka zna niewiele planet, które krążyłyby wokół tak gorących gwiazd, a opisywany układ jest najjaśniejszym z dotychczas napotkanych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News