Reklama
aplikuj.pl

Ta gorąca egzoplaneta zmienia metal w gaz. Ale zawiera też wodę

Artykuł opublikowany na łamach Astronomy & Astrophysics sugeruje, że egzoplaneta WASP-121b, oddalona o 850 lat świetlnych od Ziemi, posiada w swojej atmosferze co najmniej 7 metali w formie gazów.

WASP-121b to tzw. gorący Jowisz, czyli gazowy gigant krążący niezwykle blisko swojej gwiazdy. W efekcie panująca w jego obrębie temperatura jest niemal równie wysoka, co na powierzchni gwiazd. Obiekt ten został odkryty w 2015 r. – oszacowano wtedy, że jego masa jest 1,18 razy większa od masy Jowisza, a rozmiar – 1,81 razy większa.

Egzoplaneta WASP-121b jest niezwykle gorąco, choć nie rekordowo

Co ciekawe, opisywana planeta pozasłoneczne krąży tak blisko swojego „gospodarza”, że pokonanie całej orbity zajmuje jej zaledwie 1,27 dnia. Warto również wspomnieć, że 2017 r. w stratosferze WASP-121b znaleziono wodę, choć – biorąc pod uwagę ekstremalne temperatury – jest bardzo mało prawdopodobne, aby miejsce to nadawało się do zamieszkania.

Czytaj też: W Drodze Mlecznej znajduje się nietypowa planeta. Nie krąży wokół żadnej gwiazdy

Czytaj też: Być może odkryto pierwszą w historii egzoplanetę spoza naszej galaktyki

Czytaj też: WASP-189b to z pewnością jedna z najbardziej niesamowitych egzoplanet

Tamtejsze wartości oscylują wokół 2500 a nawet 3000 stopni Celsjusza, lecz nie jest to najgorętsza z udokumentowanych planet. Autorzy badań poświęconych WASP-121b natrafili na prawdziwą mieszankę metali w obserwowanej atmosferze. Odnotowano w niej obecność wanadu, żelaza, chromu, wapnia, sodu, magnezu i niklu. Wbrew dotychczasowym przypuszczeniom, nie natrafili jednak na tytan.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News