WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

20 filmów o miłości idealnych na Walentynki

20 filmów o miłości idealnych na Walentynki

Zbliżają się Walentynki, a to najlepszy czas produkcje romantyczne. Co obejrzeć podczas wieczoru we dwoje? Oto 20 najlepszych filmów o miłości, które umilą wam czas.

Romans to jeden z najbardziej popularnych gatunków filmowych. Choć większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że przedstawione tam sytuacje są wręcz wyssane z palca, to i tak od czasu do czasu lubimy je sobie obejrzeć. Cudownie bezstresowe (najczęściej) życie bohaterów ze szczęśliwym (najczęściej) zakończeniem to przyjemna odskocznia i idealne zwieńczenie Walentynek. Żeby zaoszczędzić wam tracenia czasu na szukanie „czegoś do obejrzenia” podrzucam 20 najlepszych filmów o miłości. Oczywiście, to tylko moja lista, ale liczę, że znajdziecie na niej coś dla siebie. Kolejność na liście nie ma znaczenia.

Kiedy Harry poznał Sally

Dwoje młodych ludzi, Harry Burns i Sally Albright spotykają się przypadkiem w pociągu do Nowego Jorku. Ich spojrzenia na relacje damsko-męskie wyraźnie się różnią co doprowadza do pełnej nieporozumień rozmowy. Po zakończeniu nauki ona zostaje dziennikarką, a on prawnikiem i ich drogi się rozchodzą. Kolejne spotkanie, pięć lat później, również nie należy do udanych i znów przez ich światopogląd. Po kolejnych pięciu latach wpadają na siebie w księgarni. Oboje są samotni. Sally właśnie zakończyła związek, a Harry rozwiódł się z żoną. Rozmowa ponownie zbacza na tematy damsko-męskie. Oboje wierzą, że przyjaźń między kobietą a mężczyzną zawsze musi kończyć się romansem. Mimo tego zaczynają spotykać się regularnie, pomagać sobie w trudnych chwilach i zwierzać z problemów. Pomimo poglądów łączy ich przyjaźń. Po kolejnych pięciu latach Harry w końcu uświadamia sobie, że od dawna jego uczucia są dużo silniejsze.

Zakochana złośnica

Komedia romantyczna oparta na motywach komedii Williama Szekspira – Poskromienie złośnicy. Główną bohaterką jest Kat, która wraz z Bianką wychowywana jest przez samotnego ojca o bardzo konserwatywnych poglądach. Siostry bardzo się od siebie różnią. Starsza Kat jest inteligentna, niezależna i w szkole uchodzi za złośnicę. Bianka jest jej przeciwieństwem, urocza, popularna marzy o chłopaku. Niestety ojciec wyznaje pewną zasadę – młodsza może się z kimś umawiać dopiero wówczas, gdy będzie ro robiła starsza z sióstr. Zainteresowany Bianką Joey wpada na pomysł „wynajęcia” cieszącego się złą sławą Patrica, by ten umówił się z Kat. Jego starania przynoszą pożądany rezultat, ale jak to w podobnych filmach bywa – prawda zawsze wychodzi na jaw, a wraz z nią komplikacje.

Masz wiadomość

Kathleen Kelly prowadzi małą księgarnię w Nowym Jorku. W jej sklepie panuje rodzinna, ciepła atmosfera. Mieszka z narzeczonym, jednak gdy nachodzi ją chęć rozmowy z kimś o podobnych zainteresowaniach wymienia się mailami z internetowym nieznajomym. Tymczasem jej ukochanej księgarni zaczyna zagrażać wielki salon wydawniczy należący do Joego Foksa, który otworzył swój sklep w okolicy. Niechęć dziewczyny do Foksa nasila się po spotkaniu z nim o czym nie omieszka napisać swojemu tajemniczemu przyjacielowi z Internetu. Ich znajomość rozwija się z każdą wiadomością, aż w końcu Kathleen postanawia się z nim spotkać.

Duma i uprzedzenie

Bardziej klasycznie chyba już nie można. Filmowa adaptacja powieści Jane Austen ma wiele wersji, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ja najbardziej lubię tę z 2005 roku, ale jest w czym wybierać, bo powstała nawet wersja z zombie. Duma i uprzedzenie to opowieść o niezbyt zamożnych siostrach Bennet: Jane, Elżbiecie, mary, Kitty i Lidii. Gdy do sąsiedniej posiadłości wprowadza się bogaty i przystojny pan Bingley ich życie ulega zmianie, zwłaszcza, że wraz z nim przybywa jego przyjaciel, Darcy. Podczas balu odbywającego się w okolicy najstarsza z sióstr, Jane, wyraźnie wpada w oko sąsiadowi. Elżbieta poznaje zaś Darcy’ego, który od pierwszego spotkania zyskuje u niej miano aroganta i gbura. On sam dostrzega w niej inteligencję i wdzięk, do czego jednak stara się nie przyznawać. Na ich drodze do siebie staje wiele przeszkód, przede wszystkim jej uprzedzenia i jego duma. A także postępki ich obojga, które w rezultacie okazują się tylko troską o najbliższych.

Pretty Woman

Vivian Ward dopiero przyjechała do Los Angeles z prowincji, brak pieniędzy na czynsz zmusił ją do pracy jako dziewczyna do towarzystwa. Tak poznaje bogatego i przystojnego adwokata z Wall Street, Edwarda Lewisa. Mężczyzna zatrudnia ją jako swoją towarzyszkę zauroczony jej spontanicznością i naturalnym zachowaniem. Przez tydzień, na który została wynajęta, Vivian uczy się dobrych manier i zachowania wśród elity. Wkrótce między obojgiem zaczyna rodzić się uczucie.

Dziennik Bridget Jones

Tytułowa Bridget Jones to 32-letnia panna cierpiąca z powodu swojej nadwagi, uzależnienia od papierosów i skłonności do alkoholu. To jednak nic w porównaniu z jej największą bolączką – brakiem faceta. Po kolejnych samotnych świętach postanawia radykalnie zmienić swoje życie. Wdaje się w romans ze swoim szefem Danielem – niepoprawnym playboyem. Na jej drodze staje również dystyngowany adwokat Mark. To lekki i dowcipny film, w którym dużo się dzieje.  

Czas na miłość

Kończąc 21 lat Tim Lake odkrywa, że może podróżować w czasie. Po kolejnym nudnym przyjęciu noworocznym ojciec Tima opowiada rodzinną historię, że mężczyźni potrafią przemieszczać się w czasie. Tim może zmienić co się stanie lub co się już stało do tej pory w jego życiu. Postanawia uczynić świat lepszym, znajdując sobie dziewczynę. Niestety, nie jest to takie łatwe. Tim podróżując z Kornwalii do Londynu poznaje śliczną Mary. Zakochują się w sobie, ale w związku z przemieszaniem się w czasie okazuje się, że wcale jej nie poznał. Przy kolejnej podróży w czasie znowu ją poznaje i znowu się zakochują, sytuacja powtarza się wielokrotnie aby w końcu zdobyć serce dziewczyny. Tim wykorzystuje swoją zdolność do zorganizowania romantycznych oświadczyn, ratuje swój ślub od fatalnych przemów. Jego dar pomaga przyjacielowi dotrzeć na czas do szpitala, gdy rodzi się córka. Odkrywa, że ten dar pomaga, ale może być też niebezpieczny. To komedia o miłości i o czasie, który upływając szczęśliwie udowadnia, że może nie potrzeba wcale podróży w czasie.

Love, Rosie

Love, Rosi to historia Rosie i Alexa, którzy przyjaźnią się od wczesnego dzieciństwa. Wszystko komplikuje się, gdy dziewczyna zachodzi w nieplanowaną ciążę, a chłopak wyjeżdża na studia do Ameryki. Ich przyjaźń i wzajemne uczucia zostają wystawione na ciężką próbę. Przez lata starają się wzajemnie odnaleźć, jednak zawsze coś staje im na przeszkodzie, by wyznać uczucia. To wzruszający, lekki film, który skłania do przemyśleń.

Jeden dzień

Niekonwencjonalnie opowiedziana historia Emmy i Dextera. Ona – niepoprawna marzycielka i idealistka. On – pewny siebie, przystojny, czerpiący z życia pełnymi garściami. Spędzają ze sobą noc w dniu rozdania dyplomów – 15 lipca. Przez kolejne 20 lat właśnie tego dnia zaglądamy w ich życie, gdy spotykają się ze sobą rozmawiając o związkach, porażkach, sukcesach i niespełnionych marzeniach. Każde z nich jest na różnym etapie życia, w końcu jednak oboje uświadamiają sobie, że to, czego tak bardzo szukali jest na wyciągnięcie ręki. Nie jest to może klasyczna komedia romantyczna, ale jeden z piękniejszych i zdecydowanie nietypowych filmów o miłości.

Pamiętnik

Allie cierpi na Alzheimera i mieszka w domu starców nie pamiętając niczego ze swojego życia. Przy jej łóżku wciąż przesiaduje Duke, który czyta kobiecie jej własny pamiętnik. To z niego poznajemy historię młodej Allie i chłopaka imieniem Noah, których w latach 40. połączył burzliwy romans, któremu na przeszkodzę stanęli rodzice dziewczyny. Po latach ich drogi ponownie się krzyżują, a Allie musi wybrać pomiędzy największą miłością jej życia, a mężczyzną, którego ma poślubić. Kogo wybierze? Kim jest Duke? Tego dowiecie się oglądając Pamiętnik.

Zupełnie inny weekend

Russell to samotny mężczyzna mieszkający na 14 piętrze bloku w Nottingham. Jest człowiekiem skrytym, małomównym, nieśmiałym. Pracuje jako ratownik na pływalni, od czasu do czasu zapali sobie dla relaksu trawkę. Tylko najbliżsi przyjaciele wiedzą, że jest gejem.
Pewnego wieczoru poznaje w klubie Glena, całkowite swoje przeciwieństwo – chłopaka energicznego, gadatliwego, bezczelnego. Artystę, który nie chce się z nikim na dłużej wiązać. Wydaje się więc, że mężczyźni rozstaną się po wspólnie spędzonej nocy. A jednak następnego dnia są wciąż razem. Tworzy się między nimi coraz głębsze porozumienie. To, co zaczęło się od seksu powoli przeradza się w miłość. Ale jest jeden problem – Glen ma wyjechać na dwa lata do USA. Czy zostanie z Russellem?

Ruchomy zamek Hauru

Propozycja dla fanów anime. 18-letnia Sofi zostaje pewnego dnia przemieniona w staruszkę przez Złą Czarownicę. Zrozpaczona dziewczyna wyrusza w podróż by odzyskać swoje dawne ciało. Tak trafia do dziwnego Ruchomego Zamku należącego do pięknego i próżnego czarodzieja Hauru. Zatrudniając się jako sprzątaczka zaczyna zmieniać życie mieszkańców zamku – demona ognia Kalcyfera, młodego adepta magii Marka i samego Hauru. Wkrótce zakochuje się w czarnoksiężniku, jednak na drodze do miłości staje nie tylko jej powierzchowność, ale i rozpoczynająca się wojna. Czy Sofi uda się przezwyciężyć trudności i stawić czoła wszystkiemu, co zaoferuje jej los?

Kate i Leopold

Kate McKay to prawdziwa kobieta XXI wieku: niezależna, twarda bizneswoman zdecydowana za wszelką cenę odnieść sukces w świecie wielkich korporacji. Leopold, trzeci książę Albany to czarujący dżentelmen i zarazem kawaler do wzięcia, typowy produkt epoki wiktoriańskiej.
Żadne z nich nie wierzy już w romantyczną miłość. Życie, obowiązki wynikające z pozycji społecznej i zawodowej, nauczyły ich dystansu do uczuć i cynizmu. Nie ufają już nagłym porywom serca.
Ale kiedy Leopold zostanie nagle przerzucony przez szczelinę w Czasie, z wieku XIX w XXI, by znaleźć się w centrum współczesnego Nowego Jorku i spotka na swojej drodze Kate, okaże się, że los miał wobec nich własne plany. To spotkanie sprawi, że cały ich świat i system wartości, w który dotąd niezachwianie wierzyli, nagle stanie na głowie, a oni sami będą musieli od nowa odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i co jest w ich życiu najważniejsze.

Dom nad jeziorem

Kolejny film o miłości, która jest w stanie przezwyciężyć czas. To historia Kate, samotnej pani doktor i Alexa, sfrustrowanego architekta, którzy na różnym etapie swojego życia zamieszkują tytułowy dom nad jeziorem. Gdy wprowadza się do niego Alex znajduje w skrzynce list od poprzedniej właścicielki postanawia na niego odpowiedzieć. Wkrótce rozpoczynają dziwną wymianę listów za pośrednictwem magicznej skrzynki pocztowej. Okazuje się bowiem, że Alexa i Kate dzielą od siebie dwa lata. Ona żyje w 2006, a on w 2004 roku. Nie przeszkadza to im zakochać się w sobie, czy jednak uda im się spotkać w tym samym czasie?

Mamma mia!

Sophie ma 20 lat i jej największym marzeniem jest, by do ślubu odprowadził ją jej prawdziwy ojciec. Dziewczynę samotnie wychowuje ekscentryczna Donna, która zaszła w ciążę podczas wakacyjnego romansu. Marzenie Sophie jest więc trudne do spełnienia, ale nie niemożliwe. Odnajduje pamiętniki matki, z których dowiaduje się nazwisk trzech potencjalnych ojców. W tajemnicy przed matką zaprasza ich na ślub w nadziei, że uda jej się rozwiązać zagadkę. W trakcie jednego, magicznego dnia nie tylko zakwitnie nowe uczucie, ale sprawdzi się też dawne przysłowie, że stara miłość nie rdzewieje.

I tak cię kocham

Mężczyzna z kapitalnym poczuciem humoru i konserwatywną rodziną na głowie spotkał przypadkiem nowoczesną dziewczynę, która miała dosyć związków. Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak na drodze do szczęścia stanie szereg przeszkód i wyzwań, którym zakochani będą musieli stawić czołaGdy wydaje się, że cały świat – na czele z rodziną – sprzysiągł się, by zburzyć ich szczęście, to właśnie w sytuacjach pozornie bez wyjścia życie potrafi pokazać swoje najzabawniejsze oblicze.

Gry weselne

Wszystko miało pójść idealnie. Po latach związku Rachel i Heck postanawiają w końcu wziąć ślub. To miał być najbardziej wyjątkowy dzień w życiu. Jednak podczas ceremonii w kościele Rachel nie może oderwać wzroku od jednej osoby i wcale nie jest nią jej przyszły mąż. To Luce, dziewczyna dostarczająca kwiaty sprawia, że Rachel zaczyna zastanawiać się, czy to na pewno Heck jest miłością jej życia. Z każdym kolejnym dniem zaczyna uświadamiać sobie, kim naprawdę jest i musi skonfrontować swoje uczucia z rzeczywistością. Czy jednak odważy się dać szansę uczuciu, które żywi do młodej kwiaciarki? I Czy wyzna mężowi prawdę?

Życie Adeli – rozdział 1 i 2

„Życie Adeli – rozdział 1 i 2” to historia miłosna, jednak nietypowa. Główna bohaterka, Adeli, to piętnastolatka. Właśnie rozpoczęła naukę w liceum i zaczyna przeżywać swoje miłosne „pierwsze razy” – zauroczenie, rozczarowanie, seks… Nastolatka zauważa jednak, że powszechne rozumienie pary – chłopak i dziewczyna – niekoniecznie do niej przemawiają, ale sama nie potrafi określić, dlaczego. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Emmę, młodą dziewczynę z niebieskimi włosami, która wprowadza Adelę w świat miłości, którego do tej pory nie znała. Adela odkrywa w sobie pragnienia, o których nawet nie myślała, że może mieć. Na oczach widzów bohaterka dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje…

Cztery wesela i pogrzeb

Opowieść o mężczyźnie imieniem Charles, któremu nie udaje się zbyt długo przetrwać w jednym związku z kobietą. Pewnego dnia na weselu swojego przyjaciela spotyka piękną Amerykankę, Carrie, z którą spędza upojną noc. Następnego dnia jednak odrzuca jej propozycję małżeństwa i para się rozstaje. Z czasem bohater zaczyna zdawać sobie sprawę, że zakochał się w Carrie, ale kiedy nadarza się okazja do wyrażenia swoich uczuć, dowiaduje się, że jego ukochana ma wyjść niebawem za mąż.

La La Land

Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?