WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

20-letni wyścigowy Nissan NPT-90 do kupienia

Ktoś chętny na kupienie kawałka historii motoryzacji w postaci pierwszego wyprodukowanego modelu Nissan NPT-90 na tor? Znajdziecie go na aukcji Canepa.

Każdy może kupić samochód wyścigowy – wystarczy mieć pieniądze i chęć ich wydania, ale w takich właśnie momentach widać, jak na dłoni, że historia jest w ich przypadku kluczowa. Podobnie jest z tym NPT-90 z 1990 roku.

Ten model nie ma jeszcze ujawnionej ceny w Canepa Motorsports, ale ma jedno – poważny rodowód wyścigowy. Nissan zbudował go dla klasy IMSA GTP w postaci kontynuacji udanego GTP-ZX-Turbo, który doprowadził markę do tytułu mistrza konstruktora w sezonie 1989. Samochód wykorzystuje podwójnie turbodoładowany silnik V6 o pojemności 3,0 litra i mocy ponad 950 koni mechanicznych.

W przeciwieństwie do poprzednika, NPT-90 był elegancki i obły, porzucając kwadratowy wygląd GTP-ZX-Turbo. Jednak nie był tak naprawdę gotowy na rozpoczęcie sezonu 1990, dlatego też Nissan kontynuował używanie GTP ZX-Turbo, aż do wyścigu Topeka na 300 km.

Wtedy to samochód wylądował na ósmym miejscu, poprzedzając kolejny rozczarowujący wyścig w Lime Rock, gdzie miał DNF. Jednak były to tylko początki. Nieco później, bo w Ohio NPT-90 skończył jako pierwszy, podobnie jak miesiąc później w Sears Point. Z jeszcze jednym 15. miejscem i jednym trzecim miejscem, jego sukces – wraz z ZX-Turbo – raz jeszcze zapewnił Nissanowi tytuł konstruktora w sezonie 1990.

ŹRÓDŁO: Road and Track