Reklama
aplikuj.pl

Odkryto 24 planety lepiej przystosowane do życia niż Ziemia

egozplaneta

Grupa naukowców z Washington State University udokumentowała istnienie co najmniej 24 planet zdolnych do utrzymania życia. Ich zdaniem panujące tam warunki są nawet lepsze niż na Ziemi.

Planety te są oddalone o ponad 100 lat świetlnych, ale mogą stanowić niepowtarzalną okazję do znalezienia życia pozaziemskiego. Profesor Dirk Schulze-Makuch, który prowadził badania, doszukuje się szans w nadchodzących, zaawansowanych teleskopach.

Aby obserwować planety lepiej przystosowane do życia od Ziemi potrzeba nowych teleskopów

To właśnie one mogłyby dostarczyć szczegółowych danych nt. wybranych obiektów – najpierw potrzeba jednak wyselekcjonowanych kandydatów na planety potencjalnie zawierające życie.

Czytaj też: WASP-189b to z pewnością jedna z najbardziej niesamowitych egzoplanet

Tym samym niekoniecznie powinniśmy skupiać się na znalezieniu stuprocentowych kopii Ziemi, bowiem we wszechświecie mogą istnieć nawet bardziej idealne światy. Oczywiście przynajmniej z perspektywy, jaką znamy. Naukowcy mówią w tym przypadku o planetach nieco starszych, większych, cieplejszych i bardziej wilgotnych od naszej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Kluczowe mogą również okazać się gwiazdy – takie, które starzeją się wolniej od Słońca i mają dłuższą żywotność. W gronie 24 namierzonych planet co najmniej jedna spełnia wszystkie znane nam wymagania co do posiadania życia.

Czytaj też: Być może odkryto pierwszą w historii egzoplanetę spoza naszej galaktyki