WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

2624-letnie drzewo może umrzeć na skutek zmian klimatu

2624-letnie drzewo może umrzeć na skutek zmian klimatu

Naukowcy badający pierścienie drzew w Black River odkryli cypryśnika błotnego (Taxodium distichum), który ma co najmniej 2624 lata. Czyni go to jednym z najstarszych nieklonalnych, rozmnażających się płciowo drzew na świecie.

Ze względu na wcześniejsze badania terenowe zespół wiedział, że sprawdzane stanowisko było jednym z najstarszych skupisk drzew w kraju. Wcześniejsze badania zidentyfikowały kilka osobników w wieku od 1000 do 1650 lat. Nowe badanie ujawnia, że cypryśniki błotne mają jeszcze większą długowieczność niż wcześniej sądzono. Oprócz wspomnianego 2624-letniego osobnika, naukowcy znaleźli drzewo liczące 2088 lat. Prawdopodobnie na tym samym bagnie jest więcej takich przypadków.

Czytaj też: Drzewa nie absorbują wystarczającej ilości węgla

Cyrpyśniki błotne są obecnie potwierdzone jako najstarsze znane gatunki drzew podmokłych na Ziemi. Odkrycie to sprawia, że ​​Taxodium distichum jest piątym najstarszym gatunkiem drzewa nieklonalnego na Ziemi. Okazało się, że starsze są tylko pojedyncze drzewa z gatunków: Juniperus occidentalis, Sequoiadendron giganteum, Fitzroya cupressoides oraz Pinus longaeva. Najstarsza na świecie sosna długowieczna, znajdująca się w Białych Górach Kalifornii, ma 5 066 lat.

Chociaż drzewa opisane w tym badaniu znajdują się na chronionym terenie, ich istnienie jest zagrożone przez ciągłe pozyskiwanie drewna i prowadzenie działalności w zakresie hodowli biomasy oraz ze względy na zanieczyszczenia przemysłowe i zmiany klimatyczne. Według autorów badania bagno znajduje się na wysokości 6,5 metra powyżej średniego poziomu morza i jest zagrożone zalaniem przez wzrost poziomu morza spowodowany globalnym ociepleniem.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Najwyższe na świecie drzewo jest dłuższe niż boisko do piłki nożnej