WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Najwyższe na świecie drzewo jest dłuższe niż boisko do piłki nożnej

Najwyższym na świecie drzewem tropikalnym jest okaz mierzący zadziwiające 100,8 m. Taka długość jest większa niż niektóre boiska piłkarskie.

Według naukowców wspomniane drzewo, prawdopodobnie również najwyższa roślina kwitnąca na świecie, znajduje się w lesie deszczowym w Sabah na Borneo. Jest niezwykle wysokie, nic więc dziwnego iż badacze nazwali je „Menara”, co w języku malajskim oznacza „wieżę”. Badając ten okaz Studiując Menarę naukowcy mają nadzieję zrozumieć, w jaki sposób drzewa rosną tak wysoko. Być może poznają też czynniki odpowiedzialne za spowalnianie wzrostu.

Czytaj też: Na terenie USA znaleziono skamielinę najstarszego kwitnącego drzewa

Menara należy do gatunków drzew tropikalnych znanych jako żółte meranti (Shorea faguetiana), który występuje w wilgotnych lasach deszczowych w Azji Południowo-Wschodniej. Poprzedni posiadacz rekordu w kategorii najwyższego drzewa tropikalnego również pochodził z tego regionu (oraz z rodzaju Shorea). Badacze natrafili na ten niezwykły przypadek dzięki wykorzystaniu technologii Lidar. Po zapoznaniu się z danymi naukowcy zeskanowali drzewo za pomocą lasera naziemnego, aby stworzyć obrazy 3D o wysokiej rozdzielczości. Wykonali także zdjęcia z góry za pomocą drona.

Menara jest prawdopodobnie najwyższą rośliną kwitnącą na świecie, ponieważ jest wyższa niż poprzedni rekordzista, czyli drzewo eukaliptusowe (Eucalyptus regnans) znalezione w Tasmanii – miało ono wysokość 99,6 m. Nie licząc korzeni, Menara waży ponad 80 ton. Pień drzewa jest niezwykle prosty, a środek jego masy znajduje się na wysokości 28 m nad ziemią, czyli zaledwie 0,6 m od centralnej osi pionowej. Oznacza to, że drzewo jest bardzo symetryczne i dobrze wyważone. I choć prawdopodobnie w tych obszarach mogą znajdować się nawet wyższe okazy, to prawdopodobnie różnice nie będą zbyt duże.

 

[Źródło: livescience.com] 

Czytaj też: Drzewa nie absorbują wystarczającej ilości węgla