WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

32 GB moduły DDR4 ZADAK Shield zaskakują rozmiarami

Nowe standardy wymagają poświęceń, więc nic dziwnego, że nowatorskie moduły ZADAK Shield o niespotykanej dotąd pojemności 32 GB są dwukrotnie wyższe od swoich zwyczajnych kuzynów.

Same moduły zostały stworzone niezgodnie ze standardem JEDEC, który od lat określa parametry pamięci operacyjnej. Tym jednak razem ASUS ROG zdecydował się stworzyć coś zupełnie niespodziewanego we współpracy z dosyć nieznanymi na naszym rynku producentami pamięci DDR4. Kto bowiem kojarzył wcześniej takiego ZADAKa? Ten zaprezentował właśnie serię Shield, o której pisałem już wcześniej, ale bazując na niepotwierdzonych oficjalnie informacjach. Tym jednak razem mam dostęp do finalnej specyfikacji, cech, a nawet cen! Zacznijmy jednak od tego, że te moduły są kompatybilne wyłącznie z płytami głównymi Intela na chipsecie Z390 od ASUSa. Przynajmniej na ten moment. Ich przeznaczenie jest z kolei banalne, bo producent stworzył je z myślą o mniejszych formatach płyt, na których to znajdują się zazwyczaj jedynie dwa sloty na DDR4.

Jak to w ogóle możliwe, że pojedynczy moduł z serii Shield osiągnął aż dwukrotnie wyższą pojemność, czyli całe 32 GB? W skrócie – większa ilość inteligentnie spiętych kości pamięci, co wymusiło na producencie powiększenie samego laminatu. Rzecz jasna musiał zachować standardy samych slotów (szerokość), dlatego też postawił na zwiększenie samej wysokości. Dlatego też ZADAK nie musiał iść na żadne kompromisy. Stąd też opóźnienia CL rzędu 14-14-14-34 i 3600 MHz zegar przy napięciu 1.35V. Całość dopełnia nieodzowne podświetlenie RGB oraz solidny aluminiowy radiator z designerskim wykończeniem.

Seria Shield wjedzie na rynek w ostatnich dniach października w cenie 799$/899$/999$ za częstotliwości 3000/3200/3600 MHz. Mowa oczywiście o zestawach dwóch modułów o łącznej pojemności 64 GB.

Dwa razy więcej pamięci RAM w modułach DC DIMM

Źródło: TechPowerUp
Zdjęcia: ZADAK