Reklama
aplikuj.pl

Nowy szef Jaguara o tym, dlaczego przekreślił luksusowego sedana XJ

XJ 2020, Jaguar XJ, nowy Jaguar XJ, Jaguar XJ 2020, elektryczny Jaguar XJ

Od września 2020 roku Jaguar Land Rover ma nowego szefa, a jest nim Thierry Bollore, który ma już na rękach może nie tyle krew, ile olej silnikowy po tym, jak uśmiercił luksusowego sedana XJ Jaguara.

Nowy szef JLR szybko zaczął wprowadzać zmiany w przyszłość kierowanych przez siebie marek. Jego pierwszy miesiąc obejmował ponoć jazdę każdym aktualnym modelem obu firm, które na rynku radzą sobie zupełnie inaczej. Land Rover przykładowo był i nadal jest marką odnoszącą ogromne sukcesy z wyraźną ścieżką wzrostu, a Jaguar w ostatnich latach nieco podupadł. Nic oczywiście nie bierze się znikąd i Thierry Bollore zna powód tej sytuacji.

Czytaj też: Elektryczny Jaguar Black Edition pokazuje ważną rolę czerni na nadwoziu

Poprzedni włodarze Jaguara dążyli do tego, żeby produkowane przez markę modele były zwyczajną alternatywą i konkurencją dla BMW. Dlatego też firma dostosowała swoje samochody tak, aby konkurować z ofertą BMW i choć zapewniło to jej pewien sukces, to w dłuższej perspektywie nie mogło się to sprawdzać.

XJ 2020, Jaguar XJ, nowy Jaguar XJ, Jaguar XJ 2020, elektryczny Jaguar XJ

Dlaczego nie było przyszłości dla luksusowego sedana XJ? Odpowiedział na to nowy szef Jaguara, który nieco sobie przeczy

Dlatego też nowy szef Jaguara, zmęczony produkcją kopii innych modeli i skupiający się na oryginalnych modelach, musiał poświęcić luksusowego sedana XJ. To jednak nie było łatwe.

Czytaj też: Kolekcja Jaguar E-Type 60, czyli powrót ikonicznych samochodów

To była jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie kiedykolwiek podjąłem, zwłaszcza od pierwszego miesiąca, ale XJ był zupełnie innym samochodem niż te, które oferowaliśmy – inny pod względem technologii, chemii akumulatorów, elektroniki, rozmiarów, osiągów i pozycji rynkowej. Nigdy nie pasowałby do naszych planów.

– powiedział Thierry Bollore w rozmowie z Autocar.

Czytaj też: Jaguar E-Type Unleashed, czyli nowoczesny 50-letni klasyk

Wizja nowego szefa Jaguara jest prosta – chce unikalnych modeli, dlatego jego plan Reimagine dla firmy skupia się na ten moment do minimum tego, co ta może osiągnąć. Widać tu jednak małą nieścisłość. Chociaż Bollore podkreśla dążenie do oryginalności, to jego decyzja dotycząca XJ sprowadzała się do tego, że ten model w rzeczywistości… był zbyt oryginalny w ofercie Jaguara, ale w rzeczywistości trudno o podobnego luksusowego sedana na rynku.