Reklama

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [12.07.2021]

Core i5-L16G7, Intel Lakefield

Miniony tydzień to sporo informacji o procesorach. Nadchodzą też nowe karty graficzne od AMD i Nvidii, choć część z nich będzie tylko przeznaczona do laptopów.

Nadchodzą 3 nm układy Intela

W sieci pojawiły się informacje mówiące, że Intel planuje już 3 nm układy. Niebiescy nie zajmą się jednak sama ich produkcją – będzie za to odpowiedzialny TSMC. Firmy współpracują nad co najmniej dwoma 3-nm układami, które trafią do laptopów i serwerów. Ich produkcja ma zacząć się najwcześniej pod koniec 2022 roku, czyli procesory trafią do sprzedaży w 2023/2024 roku.

PowerColor potwierdza karty RX 6600 XT i RX 6600

Nowe karty pojawiły się na oficjalnie stronie PowerColor. Oznacza to, że ich premiera jest już naprawdę blisko. Producent tylko wspomniał o kartach i niestety nie ujawnił ich szczegółów. Wiemy już jednak, że będą one bazowały na rdzeniu Navi 23 XT i Navi 23 XL. Ilość procesorów strumieniowych to kolejno 2048 oraz 1792. GPU zostaną połączone ze 128-bitową szyną, pamięciami GDDR6 oraz 32 MB Infinity Cache.

PowerColor karty Radeon RX 6600, Radeon RX 6600, karty Radeon RX 6600

Intel kończy z trzema rodzinami procesorów

Intel szykuje cięcie oferty. Nadchodzi bowiem koniec procesorów Comet Lake-U oraz Ice Lake-U 10. generacji. Śmierci doczekają się też układy Lakefield. Wszystkie procesory zakończą żywot w kwietniu 2022 roku, więc jest jeszcze trochę czasu. Oczywiście następcy dwóch pierwszych serii zostały już zaprezentowane, więc lepiej jest zainwestować w coś nowego. Procesory Lakefield zostaną zastąpione przez 12. generację procesorów Intel.

Cięcia oferty Intela, Intel, procesory Intel

AMD 4700S to nie jest SoC Xboxa

Na stronie Bodnara pojawił się artykuł dotyczący AMD 4700S. Autorowi udało się zdjąć chłodzenie, co ujawniło obecność ośmiu układów GDDR6 SK Hynix oraz APU. Okazało się, że jest to uszkodzony pod względem grafiki układ z PlayStation 5, a nie Xbox Series S/X. To samo źródło przetestowało sprzęt. Procesor ma 8 rdzeni i 16 wątków, a taktowanie wynosi 3,2 GHz. Co ciekawe obecność GDDR6 sprawiła, że całość jest lepsza od Intel Core i7-11700. Całość jednak powinna sprawdzić się najlepiej w domowych zestawach, co potwierdza kompatybilność tylko z kartami RX 500 i GTX 1000.

Nadchodzą karty RTX 3000 SUPER

Już w przyszłym roku Nvidia powinna wprowadzić na rynek karty RTX 3000 SUPER. Będą to jednak jednostki mobilne, przeznaczone do laptopów. Już wcześniej zdradziło je Lenovo, które w swoich planach wspomniało o laptopie ThinkPad X1 Extreme G4. Miała w nim się znaleźć karta RTX 3070 SUPER lub RTX 3080 SUPER. Na ten moment oba modele są dosyć sporą niewiadomą i nie znamy ich specyfikacji. Plotki mówią o rdzeniu GA103, natomiast nie zostało to jeszcze w żaden sposób potwierdzone.

Jakie mobilne procesory 12. generacji szykuje Intel?

W sieci pojawiły się właśnie szczegóły dotyczące mobilnych procesorów Intel 12. generacji. Przyniosą one 10 nm proces technologiczny oraz hybrydową architekturę, czyli połączenie dużych i małych rdzeni. Łącznie możemy liczyć na sześć różnych serii CPU, które zaoferują różne konfiguracje. TDP waha się od 5 W do 55 W. Najwydajniejsza konstrukcja będzie miała 8 dużych rdzeni oraz 8 małych. Będzie to najpewniej konstrukcja przeznaczona dla graczy, więc zostanie ona połączone z dedykowanymi kartami graficznymi. Po drugiej stronie jest energooszczędny procesor 1/4. Ten powinien trafić do najsłabszych laptopów.