Reklama
aplikuj.pl

Istnieje trzecia płeć. Niezwykłe odkrycie dotyczące glonów

Japońscy naukowcy odkryli, że glony z gatunku Pleodorina starrii mają trzy odrębne płcie – męską, żeńską oraz tę, którą nazwano biseksualną. Okazało się, że to pierwszy przypadek wykrycia trzech płci u tych organizmów.

Ustalenia na ten temat, które ukazały się na łamach Evolution, sugerują, jakoby biseksualna forma Pleodorina starrii posiadała zarówno męskie, jak i żeńskie komórki rozrodcze. Badacze odpowiedzialni za nowe analizy określają takie rozwiązanie mianem unikalnego. Biseksualne glony mogą bowiem kopulować zarówno z samicami, samcami, jak i innymi biseksualnymi osobnikami.

Czytaj też: Co by było, gdyby nasza płeć była zależna od temperatury?

Trudno sprecyzować, jak rozmnażają się glony, ponieważ organizmy te są niezwykle zróżnicowane. Mogą to jednak robić zarówno bezpłciowo (dokonując klonowania) jak i płciowo (z udziałem partnerów). Przychodzące na świat potomstwo może być natomiast haploidalne (posiadając jeden zestaw chromosomów) bądź diploidalne (czyli może posiadać dwa zestawy chromosomów).

Trzecia płeć u glonów umożliwia im rozmnażanie się zarówno z samcami, samicami jak i biseksualnymi osobnikami

Jednym z ekspertów zaangażowanych w badania był Hisayoshi Nozaki z Uniwersytetu w Tokio, który od trzydziestu lat pobierał próbki glonów z rzeki Sagami. Do analiz włączone też nowsze fragmenty, zebrane w okolicznych jeziorach w 2007 i 2013 roku. Następny etap badania polegał na skłonieniu glonów do rozmnażania płciowego poprzez odebranie im składników odżywczych. Wtedy tez naukowcy zauważyli, że niektóre z organizmów posiadały biseksualne geny znacząco różniące się od tych występujących u męskich i żeńskich osobników.

Czytaj też: Czy męska płeć zanika?

Autorzy badania stwierdzili, że współistnienie trzech fenotypów płciowych wśród przedstawicieli jednego gatunku jest niezwykłym zjawiskiem. Z tego względu naukowcy chcą kontynuować swoje działania, poszukując podobnych zależności u innych organizmów.