Reklama
aplikuj.pl

Co by było, gdyby nasza płeć była zależna od temperatury?

magnetyzm u zwierzat

Płeć człowieka jest warunkowana przez chromosomy X i Y, jednak u niektórych gatunków gadów i ryb na tę zależność wpływa temperatura w momencie złożenia jaj i ikry.

W 1966 roku Madeline Charnier z Uniwersytetu w Dakarze odkryła, że potomstwo agamy czerwonogłowej, pochodzące z jaj inkubowanych w niższych temperaturach było płci żeńskiej, a w wyższych – męskiej.

Czytaj też: Jak religijność wpływa na zarobki mężczyzn i kobiet?
Czytaj też: Dlaczego niektóre choroby w różny sposób dotykają kobiet i mężczyzn?
Czytaj też: Równość płci w prehistorii? Ta kobieta była tego przykładem

Od tamtej pory podobne zjawisko wykryto u kolejnych gatunków, m.in. u niektórych żółwi, krokodyli, jaszczurek a także ryb. Naukowe wyjaśnienie tego fenomenu zakłada, że temperatura panująca w określonym oknie czasowym podczas rozwoju embrionalnego tych zwierząt może wpływać na produkcję hormonów płciowych.

Płeć niektórych gadów i ryb jest zależna od temperatury, w której zostały złożone jaja

Wszystkie gatunki, u których zaobserwowano jak do tej pory zależność między temperaturą a płcią potomstwa są jajorodne i zmiennocieplne. Pierwszy termin odnosi się do faktu, że składają one jaja, drugi natomiast, iż temperatura ich ciała zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Jak zapewne wiecie, ludzi to nie dotyczy.

Co ciekawe, niektóre białka, które odpowiadają za regulowanie wewnętrznych zegarów u przedstawicieli naszego gatunku, są również związane z temperaturową determinacją płci u gadów. Te kinazy białkowe, zwane CLK, znajdują się w całym organizmie i mogą reagować na bardzo małe wahania temperatury ciała.

Czytaj też: Po co mężczyznom brody?
Czytaj też: Pod tym względem kobiety gorzej znoszą zakażenie koronawirusem
Czytaj też: Mocz tego mężczyzny stał się zielony. Teraz wiemy, dlaczego

Oczywiście mało prawdopodobnym wydaje się, by kiedykolwiek płeć Homo sapiens była zależna od temperatury, ale przy takim hipotetycznym scenariuszu ludzkość mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Choćby ze względu na fakt, iż rodzice w łatwy sposób decydowaliby o płci swojego dziecka.

Negatywną konsekwencją mógłby natomiast być brak równowagi płciowej w społeczeństwie, tak jak ma to miejsce w Indiach. Efekty tego zjawiska ciągną za sobą szereg negatywnych skutków. Poza tym, wystarczy sobie wyobrazić, iż obszar położone w tropikach bądź bliżej biegunów mogłyby być zdominowane przez konkretną płeć na skutek panujących tam skrajnych temperatur.