Reklama
aplikuj.pl

Intel przejmie giganta? Najwidoczniej firma uczy się na błędach

Intel przejmie giganta, Intel

Po wieloletnim problemy z autorskim procesem produkcyjnym w 10nm i poleganiu wyłącznie na własnych firmach Intel wreszcie zmienił się i zaczął doceniać firmy trzecie. Wygląda jednak na to, że swoją niezależność ceni bardziej, niż mogłoby się wydawać, bo wedle plotek Intel przejmie giganta na rynku układów półprzewodnikowych. 

Intel w swoim największym przejęciu w historii może wejść w posiadanie firmy GlobalFoundaries

Do takich informacji dokopał się Wall Street Journal, który podaje, że Intel obecnie planuje swoje największe w historii przejęcie innej firmy. Firma chce bowiem kupić GlobalFoundaries za około 30 miliardów dolarów, a tak się składa, że to jeden z największych producentów układów półprzewodnikowych na świecie. Fabryki GlobalFoundaries produkują obecnie około 7% wszystkich układów krzemowych na świecie i zapewniają je gigantom pokroju AMD, NVIDII, czy Qualcomma. 

Czytaj też: Płyta główna EVGA Z590 Dark już w sprzedaży

Exif_JPEG_PICTURE

Według źródeł umowa może wycenić GlobalFoundries na około 30 miliardów dolarów. Nie ma gwarancji, że dojdzie do spotkania, a GlobalFoundries może przystąpić do planowanej oferty publicznej. 

— Cara Lombardo i Dana Cimilluca, Wall Street Journal

Czytaj też: Pierwsze oficjalne sterowniki graficzne dla Windowsa 11

Tego typu przejęcie wpisuje się w nowy plan Intela, którego zapoczątkował w lutym nowy CEO firmy, Pat Gelsinger. Pod jego wodzą Intel w ramach planu IDM 2.0 ma już na celowniku wybudowanie dwóch nowych fabryk za łącznie 20 miliardów dolarów w Arizonie. Te plany łączą się też z ujawnionymi niedawno informacjami na temat planu wybudowania nowej europejskiej fabryki Intela za 20 miliardów euro.