Reklama

Powstaje gadżet wykazujący nieprzyjemny oddech

gadżet wykazujący nieprzyjemny oddech

W ujęciu naukowym wykazanie tego, że Wasz oddech do najlepszych nie należy, jest trudne. Chociaż znamy sposoby, jak tego dokonać, to w rzeczywistości sprawdzenie tego wymaga drogiego sprzętu laboratoryjnego. Jednak są szanse, że powstanie komercyjnie dostępny gadżet wykazujący nieprzyjemny oddech.

Tego wyzwania podjęli się naukowcy z m.in. Samsung Advanced Institute of Technology, Korea Advanced Institute of Science and Technology, którzy doczekali się publikacji dzieła na temat swoich prac w czasopiśmie ACS Nano. Ich wysiłki sprowadzają się do stworzenia „mobilnego urządzenia wielkości kciuka”, na które wystarczyłoby dmuchnąć, aby zyskać informacje, czy aby nie powinniśmy zająć się stanem naszego oddechu.

Czytaj też: Premiera Buds Pro. Oto nowe słuchawki TWS od OnePlus

Ktoś chętny na gadżet wykazujący nieprzyjemny oddech?

Urządzenie ma bazować na wykrywaniu gazu siarkowodorowego, którego wykrycie na ten moment wymaga wspomnianego sprzętu laboratoryjnego. W poszukiwaniu mniej kosztownej i bardziej kompaktowej alternatywy zespół koreańskich naukowców oparł swoje prace na innych badaniach. Mowa dokładnie o tych, które wykazały, że przewodność elektryczna niektórych tlenków metali zmienia się, gdy są one wystawione na działanie gazów zawierających siarkę. Dzięki temu łącząc te tlenki metali z katalizatorami metali szlachetnych, można je uwrażliwić na określone gazy.

Czytaj też: Chcieliście Air Dots 3 Pro? Oto ich globalna wersja Redmi Buds 3 Pro

Tak też powstało połączenie chlorku sodu, wolframu i nanocząstek platyny, z których to ostatnie jest katalizatorem z metalu szlachetnego. Otrzymany roztwór następnie poddano elektroprzędzeniu do uzyskania kompozytowych nanowłóknach, po których podgrzaniu wolfram został przekształcony w formę tlenku metalu. Następnie wykazano, że mieszanka reaguje poniżej pół minuty na siarkowodór i stworzono na jej podstawie prototyp, z wykończonymi złotem elektrodami, które połączono z czujnikami ciśnienia, temperatury i wilgotności.

Czytaj też: Słuchawki Nothing ear 1 zapowiadają się coraz ciekawiej. Etui ładujące zachwyca

W testach gadżet wykazujący nieprzyjemny oddech pochwalił się 86-procentową skutecznością, co jak na wczesny prototyp jest świetnym wynikiem.