Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [02.08.2021]

PowerColor karty Radeon RX 6600, Radeon RX 6600, karty Radeon RX 6600

Środek wakacji to zazwyczaj stagnacja i zbyt wiele się nie dzieje. Tym razem jednak odbyła się nawet premiera kart graficznych i dowiedzieliśmy się kilku konkretniejszych informacji na temat nadchodzących produktów.

Data premiery procesorów Intel Alder Lake

Intel ogłosił właśnie nowe wydarzenie InnovatiON. Odbędzie się ono w dniach 27-28 października i najpewniej wtedy oficjalnie zobaczymy procesory Alder Lake. Nazwa wydarzenia zgadza się ze sporymi zmianami, które zobaczymy w nowej generacji. Głównie chodzi tutaj o Intel Hybrid, obsługę DDR5 oraz PCI-E 5.0. Ciekawe czy Intel niedługo potwierdzi tę datę premiery.

Premiera procesorów Intel Xeon W-3300

Doczekaliśmy się wreszcie premiery procesorów Intel Xeon W-3300. Są to konstrukcje serwerowe bazujące na procesorach Ice Lake (10. generacja Intela). CPU wspierają 2,5 razy więcej pamięci operacyjnej oraz oferują do 45% większą wydajność wielowątkową. W skład rodziny procesorów wchodzi pięć konstrukcji, z których najlepsza ma 38 rdzeni i 76 wątków. W tym przypadku taktowanie boost sięga 4,0 GHz. Pozostałe konstrukcje są słabsze, a wszystkie znajdziecie w poniższej tabelce.

Mamy zdjęcie płyty Intel Z690

W sieci pojawiło się zdjęcie płyty Z690. Jest to oczywiście dopiero prototyp, ale jest to też pierwsze spojrzenie na taką konstrukcję. Niestety autor zbyt wiele informacji na temat samej budowy nie ujawnił. Zdjęcie też przedstawia miejsce na procesor oraz aż 23-fazową sekcję zasilania. Będzie to więc zdecydowanie model z wyższej półki.

Nowe informacje o Navi 31 i Radeonie RX 7900 XT

W sieci pojawiły się pierwsze informacje o Navi 31 oraz Radeonie RX 7900 XT. Navi 31 może mieć 15360 rdzeni, co nie jest aż takim zaskoczeniem. Ma to też być to samo co domniemany rdzeń GH202 od NVIDIA, czyli niemonolitycznym GPU w formie projektu MCM (Multi-Chip-Module). Po przejściu na nową konstrukcję rdzenia AMD ma też zmienić nazwę z CU (Computing Units) na WGP, czyli Workgroup Processors. W przypadku Navi ma ich przypadać po 30 na jedną matrycę. Nowa grafika ma też pozostać przy 256 bitowej syznie pamięci, ale na pokładzie ma się znaleźć 512 MB Infinity Cache.

Premiera AMD Radeon RX 6600 XT

Właśnie odbyła się premiera nowej karty od AMD – RX 6600 XT. Grafika reklamowana jest jako model do grania w Full HD. Ma ona 8 GB pamięci, a testy opublikowane przez czerwonych mówią o średnio 15% przewadze nad RTX 3060. Sama karta ma 2048 procesorów strumieniowych, a taktowanie sięga 2589 MHz w trybie boost. Jej cena sugerowana wynosi 379 dolarów, a do sklepów trafi ona 11 sierpnia.

Nieoficjalna data premiery kart Intela dla graczy

Wiele osób czeka na pierwsze karty graficzne Intela dla graczy. Właśnie poznaliśmy ich możliwą datę premiery. Może się ona odbyć na targach CES 2022 i wtedy też ma się odbyć ich fizyczna prezentacja. Poznamy więc DG2, które podobno trafiły już do partnerów firmy, którzy zajmują się jego fizycznym testowaniem. Ciekawe czy rzeczywiście karty Intela dla graczy będą w stanie powalczyć z propozycjami od AMD i Nvidii.