Reklama
aplikuj.pl

Sprzedaż kart Radeon RX 6000 żartem? Ponoć najdroższa i najmniej popularna karta GeForce ją przebija

Radeon RX 6900 XT, Radeon RX 6900 XT Ultimate, PowerColor Ultimate GPU

Serwis Tom’s Hardware poczynił interesującą analizę ostatnich wyników Steam Hardware Survey. Nie jest to może idealna metoda na sprawdzanie popularności sprzętu, ale jedna z lepszych, jaką dysponuje każdy z nas, a że dotyczy graczy i największej platformy gier, to wyciągnięte z niej wnioski, ukazujące sprzedaż kart Radeon RX 6000 nie powinny być traktowane po macoszemu.

Najnowsze wyniki Steam Hardware Survey wskazują, że karty Radeon RX 6000 nadal posiadają tak niski udział na rynku, że nawet nie są wymieniane na liście GPU. Jednak Valve ujawnia ich udział w podsumowaniu systemów pod kątem API (DirectX 10/11/12). Na tej podstawie wiemy, że dostępne już cztery karty graficzne AMD nowej generacji (Radeon RX 6700 XT, RX 6800, RX 6800 XT i RX 6900 XT) łącznie posiadają teraz 0.35% udziału na rynku GPU kompatybilnych z DirectX 12. NVIDIA z kolei ma aż 3,88% udziału, czyli ponad 11 razy więcej.

Czytaj też: Czy ludzie chcą płacić kryptowalutami? Najnowsze badanie odpowiada

To z kolei sprawia, że najmniej popularna, bo najdroższa karta z rodziny GeForce RTX 3000 przewyższa udziałem wszystkie sprzedane przez AMD karty RX 6000 (0.38 vs 0.35%). Na szczęście statystyki wykazują trend rosnący, bo w marcu można było zauważyć ponad 19-krotną przewagę Nvidii (2,9 vs 0,15%)

GPU GA102-250 W RTX 3090 2

Czytaj też: Radeon Pro W6800X Duo, to karta z dwoma GPU, którą wykorzysta Apple

Tę sytuację spowodował przede wszystkim jeden czynnik i nie chodzi tutaj o to, że karty Radeon RX 6000 są jakoś słabsze od RTX 3000. Jasne – może i nie piastują najwyższych miejsc w rankingach wydajności, ale i tak są świetnie (zwłaszcza pod kątem zużycia energii), ale AMD poczyniło ogromny problem, bazując wyłącznie na fabrykach TSMC pod kątem produkcji potrzebnych do tych kart GPU.

Czytaj też: Porównanie wydajności dysków PlayStation 5. Wygra wbudowany, czy dodatkowy SSD?

Firma TSMC jest z kolei przytłoczona zamówieniami od prawie roku i dlatego nie jest w stanie sprostać podaży ze strony AMD. Nie pomaga też fakt, że jej fabryki produkują układy AMD do konsol nowej generacji, podczas gdy NVIDIA sięgnęła po mniej oblegane fabryki Samsunga. Są jednak szanse, że nowa generacja GPU naprawi tę sytuację, bo AMD przejdzie na proces N5 TSMC w swoich nowych produktach (pozostając przy wcześniejszym, jeśli idzie o SoC do konsol), w którego fabryki ponoć poczyniono ogromne inwestycje.