Reklama
aplikuj.pl

Opracowano nowe ultralekkie akumulatory o stosunku energii do masy 100:1

Opracowano nowe ultralekkie akumulatory, ultralekkie akumulatory,

Od malutkich latających robotów, przez gadżety do noszenia i produkty IoT, a na medycznych implantach kończąc. Opracowane właśnie nowe ultralekkie akumulatory mogą zapewnić małą rewolucję w dziedzinie magazynowania energii, jak czytamy w publikacji Advanced Materials.

Naukowcy opracowali nowe ultralekkie akumulatory, robiąc z obudowy katodę

Naukowcy z University of Pennsylvania zaczęli badać nowe projekty akumulatorów, które są nie tylko wytrzymałe, ale też kompaktowe i odporne na tyle, że nie trzeba byłoby ochraniać ich specjalnymi obudowami. To właśnie ich wyeliminowanie naukowcy wzięli na celownik i w dążeniu do tego opracowali znacznie gęstszy materiał katodowy, który można „nanieść galwanicznie” bezpośrednio na cienkie folie metalowe, pełniące również rolę obudowy.

Czytaj też: Premiera Xiaomi Pad 5 i Pad 5 Pro. To pierwsze tablety producenta od trzech lat

Dzięki temu podejściu zespół przezwyciężył powszechny problem małych akumulatorów, które zazwyczaj są wyposażone w ultracienkie elektrody (katody i anody). Te z jednej strony umożliwiają szybki transport elektronów i jonów, ale z drugiej nie posiadają wysokiej ilości substancji chemicznych, a tym samym ilości energii, którą mogą magazynować. To jednak nie jedyna przewaga pomysłu naukowców.

Czytaj też: Czekacie na Realme GT Master Edition w Europie? Mamy dobre wieści

Ich zdaniem te nowe ultralekkie akumulatory ich pomysłu bazują na strukturze, która pozwala jonom litu na szybsze i bezpośrednie przemieszczanie się przez katodę. To z kolei prowadzi do możliwości pogrubienia katody, co w praktyce podwaja ilość chemikaliów magazynujących energię, które akumulator może zawierać.

Czytaj też: Ryzen 9 5980HX, czyli najwydajniejsze APU Cezanne-H w laptopie ASUSa

To wszystko sprawia, że naukowcy mogą tworzyć mikroakumulatory o gęstości energii czterokrotnie większej w porównaniu do w najnowocześniejszych odpowiedników przy wadze zaledwie dwóch ziarenek ryżu. To w praktyce sprawia, że w porównaniu do tradycyjnych akumulatorów cechują się stokrotnie wyższą gęstością mocy przy zachowaniu wagi wspomnianych dwóch ziarenek ryżu.