Reklama
aplikuj.pl

Centrum badań nad mózgiem schłodziła ogromna struktura mózgu z aluminium

Centrum badań nad mózgiem, struktura mózgu

W wielu przykładach nowoczesnej architektury aktywna klimatyzacja nie gra największej roli w utrzymywaniu przyjemnej temperatury wewnątrz. W dobie dbania o środowisko projektanci przyjęli wyzwanie walki z ciepłem na wiele pasywnych powodów i przykładem tego jest ta ogromna struktura mózgu z aluminium, która ochładza centrum badań nad mózgiem w Hebrew University of Jerusalem.

Wczesne rysunki struktury mózgu z początku XX wieku schłodziły budynek, w którym specjaliśći zajmą się jego badaniem

Budynek autorstwa Foster + Partners o powierzchni 5130 metrów kwadratowych z jednej strony, tej całkowicie przeszklonej, obejmującej trzy górne kondygnacje, wzbogacono specjalnymi panelami z aluminium. Te pomagają zacieniać wnętrze, a jednocześnie składają hołd pionierowi nowoczesnej neuronauki.

Czytaj też: Facebook zareagował i zaprzestano badań nad Instagramem. Przypadek?

Mowa aż o 290 unikalnych względem siebie paneli z odlewanego aluminium, które zostały precyzyjnie wycięte laserowo po to, aby przedstawiać rysunki Santiago Ramóna y Cajala z początku XX wieku ilustrujące strukturę mózgu. Nie bez powodu nazywa się go ojcem współczesnej neuronauki.

Czytaj też: Odblokowywanie urządzenia przy pomocy skanowania żył? Oto nowy pomysł Oppo

Tego typu „siatka nad oknami” zapewnia pasywne chłodzenie razem z półprzezroczystym zadaszeniu od zachodu i wschodu oraz specjalnie dobraną orientacją budynku. Jego wnętrze jest również rozplanowane z myślą o efektywności energetycznej, bo obejmuje dwa równoległe skrzydła, wokół wysadzanego drzewami centralnego dziedzińca. Ten ma ruchomy dach, którego można „zamknąć” zimą, aby zmniejszyć obciążenia grzewcze i odkryć latem, aby cieszyć się naturalną wentylacją.