Reklama
aplikuj.pl

Nowe graficzne technologie NVIDIA. Oświetlenie ponownie na celowniku

Nowe graficzne technologie NVIDIA

NVIDIA podczas targów SIGGRAPH 2021, które odbywały się wirtualnie, pochwaliła się swoimi najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie grafiki. Uwagę przyciąga jednak zwłaszcza jedna – Neural Radiance Caching.

Neural Radiance Caching oraz NeRF-Tex, to nowe graficzne technologie NVIDIA

Neural Radiance Caching, to zupełnie nowa technika dostępna już na Githubie, która powstała specjalnie po to, aby ulepszyć globalne oświetlenie w renderowanych scenach. Ta bazuje na rdzeniach Tensor w kartach GeForce RTX oraz RT i potrafi zapewnić w pełni dynamiczne globalne oświetlenie niezależnie od wirtualnej powierzchni. 

Czytaj też: Górnicy pokonali NVIDIA. Blokada wydajności rdzeni LHR zniesiona w części

Ponoć ta technologia znacząco poprawia wydajność renderowania globalnego oświetlenia, a jej sercem jest maleńka sieć neuronowa, która działa do 9 razy szybciej niż TensorFlow v2.5.0, zapewniając przy wykorzystaniu RTX 3090 ponad miliard zapytań o globalne oświetlenie w każdej sekundzie.

Czytaj też: 60 MH/s przy 125 W, czyli wyjątkowa karta Radeon RX 570 Duo do kopania od Sapphire

Powyżej możecie też obejrzeć działanie NeRF-Tex, czyli neuronowymi teksturami pola odbicia, które mają na celu dokładniejsze modelowanie złożonych materiałów, takich jak futro, tkaniny czy trawa. W tym podejściu karta jednocześnie modeluje geometrię materiału i jego reakcję na oświetlenie.