Reklama
aplikuj.pl

Wyciekło TDP Raptor Lake-S, czyli 13. generacji Intel Core z nowym działaniem PL4

Wyciekło TDP Raptor Lake-S, TDP 13. generacji Intel Core, Intel Power Level 4, TDP Raptor Lake

Na stronie Igor’sLAB, której twórca już nie raz zapewniał nam przedpremierowe, zadziwiająco dokładne informacje ze swoich nieznanych źródeł, pojawiły się informacje o TDP Raptor Lake-S. Właśnie tak – mowa o procesorach 13. generacji Intela, które zadebiutują pod koniec 2022 roku, czyli rok po Alder Lake. 

Nieoficjalne TDP Raptor Lake-S ujawniło nowy sposób działania Power Level 4

Chociaż plan autora, Igora Wallosseka obejmował potwierdzenie nieoficjalnych informacji TDP procesorów Intel Alder Lake-S, jego informatorzy wyjawili mu szczegóły o jeszcze bardziej oddalonej od premiery rodzinie procesorów. Te obejmują TDP Raptor Lake-S, które ponoć będą posiadać do nawet 8 wydajnych i 16 energooszczędnych rdzeni. 

Czytaj też: Górnicy pokonali NVIDIA. Blokada wydajności rdzeni LHR zniesiona w części

Co ciekawe, Intel w 13. generacji Core ma zachować te same poziomy TDP, jak Alder Lake-S, czyli 35, 65 i 125W, ale nowe procesory odznaczą się innym działaniem Power Limit 4, czyli poziomu najwydajniejszej pracy. W Raptor Lake-S ten będzie działać nie proaktywnie, a reaktywnie, co oznacza tyle, że w praktyce rdzenie powinny osiągać wyższe taktowania. Nadal jednak będzie poziomem, który nigdy nie zostanie przekroczony przez procesor.  

Czytaj też: 60 MH/s przy 125 W, czyli wyjątkowa karta Radeon RX 570 Duo do kopania od Sapphire

Powyżej możecie podejrzeć szczegółową tabelkę, przedstawiającą różnice między 125-watowym segmentem procesorów obu generacji. PL1, to pozom odpowiadający standardowemu TDP, dlatego to drugi i czwarty poziom jest ważniejszy i wedle tych informacji 13. generacji Intel Core będzie radzić sobie gorzej (pobierać więcej energii) w segmencie Performance (241 vs 253 W), ale już w PL4 poradzi sobie lepiej na obu płaszczyznach, bo spadek mocy będzie wynosił w obu przypadkach 45 W. Podobnie sprawa ma się przy 65-watowym segmencie, czego szczegóły możecie podejrzeć poniżej.