Reklama
aplikuj.pl

xCloud na Steam Decku? Microsoft i Valve mogą się dogadać

project xcloud, xbox chmura

Mobilny komputer lub konsola (walka o nazewnictwo ciągle przecież trwa) Valve będzie jeszcze na naszych ustach długo przed pierwszymi dostawami, które rozpoczną się już w grudniu tego roku. Wtedy też poznamy pełnię możliwości tego sprzętu i plany Valve na jej rozwój, ale może okazać się, że nie tylko Steam będzie dla Steam Decka platformą do zgłębiania wirtualnych światów. 

xCloud na Steam Decku? Ostatnio miało miejsce ważne spotkanie

Niedawno Phil Spencer, będący głową działu Xboxa, pogratulował Valve pomysłu i sprzętu po odwiedzeniu głównej siedziby firmy, gdzie sprawdził Steam Decka na własnej skórze. Spotkał się wtedy z m.in. Gabem Newellem i ponoć zagrał na nim w Halo i Age of Empires, a na dodatek przetestował oferowaną przez Microsoft usługę xCloud i stwierdził, że ta „również działa”. 

Czytaj też: Samsung Lifestyle TV – w tej kategorii każdy znajdzie coś dla siebie

To pierwszy raz, kiedy słyszymy o możliwości zapewnienia Steam Deckowi innego źródła tytułów poza platformą Steam. Valve oczywiście chwaliło się, że na ten sprzęt będzie można strumieniować gry z komputera, ale o integracji z nim usługi xCloud Microsoftu nie było do tej pory mowy. Dla przypomnienia xCloud to nic innego, jak aplikacja na Xboxa, Androida, PCty i nawet przeglądarki, która pozwala strumieniować gry w czasie rzeczywistym z serwerów, dzięki czemu wyłącznie solidne łącze internetowe wystarcza do płynnego grania w wysokiej jakości.

Czytaj też: Wyciekło TDP Raptor Lake-S, czyli 13. generacji Intel Core z nowym działaniem PL4

Chociaż oficjalnie więc nadal nie wiemy, czy xCloud będzie natywnie wspierany przez Steam Decka, to najpewniej Microsoft już się o to postara, dążąc do realizacji sloganu „Play Anywhere” i zwiększania zysków z subskrypcji Game Pass Ultimate, która zapewnia też dostęp do xClouda.