Reklama
aplikuj.pl

AMD uchroni nas od problemu z chłodzeniami na gniazdo AM5?

chłodzeniami na gniazdo AM5, AM AM5, AM5. gniazdo AM5

Wiele tygodni temu dowiedzieliśmy się, że Intel przez znaczące zmiany socketu dla procesorów 12. generacji wymusi na klientach zmiany chłodzeń lub kupno adapterów, a dziś okazało się, że AMD poczyni inaczej i z chłodzeniami na gniazdo AM5 nie będzie w tej kwestii problemu.

Co czeka nas z chłodzeniami na gniazdo AM5?

Wedle nieoficjalnych informacji gniazdo AM4, które zadebiutowało razem z pierwszą serią Ryzen i będzie towarzyszyć nam jeszcze przez jakiś rok, doczeka się następcy przy premierze procesorów Ryzen 7000 opartych na mikroarchitekturze Zen 4. Wcześniej doczekamy się ponoć debiutu Ryzenów 6000 na bazie Zen 3+, ale te zachowają jeszcze kompatybilność z AM4, sięgając nadal po piny zamiast styków.

Czytaj też: Nowe graficzne technologie NVIDIA. Oświetlenie ponownie na celowniku

Jednak gniazdo AM5 porzuci już podejście PGA i zamiast przyjmować formę „siatki na piny procesora”, samo w sobie będzie eksponowało piny, które będą połączone ze stykami na podstawie procesora. Seria Ryzen 7000 na AM5 odejdzie bowiem od odejścia PGA na rzecz znanego z procesorów Intela LGA i wygląda na to, że towarzyszące im gniazdo będzie pierwszym, które przy takiej rewolucji, zachowa wsteczną kompatybilność z coolerami.

Wedle najnowszych informacji z dokumentu technicznego, AMD najwyraźniej nie chce robić nam problemów z chłodzeniami na gniazdo AM5, bo system ich montażu będzie identyczny pod kątem zacisków i odstępów między otworami montażowymi. To oznacza, że obecni właściciele chłodzeń na AM4 mogą najpewniej spać spokojnie i nie martwić się o zakup adaptera, czy nawet nowego chłodzenia.

Czytaj też: xCloud na Steam Decku? Microsoft i Valve mogą się dogadać

Powyższe rendery (via TtLexington) wskazują też, że mechanizm blokowania w przypadku gniazda AM5 jest w większości podobny do gniazd Intela. Górna klamra podtrzymująca obraca się wzdłuż zawiasu i jest utrzymywana w miejscu przez dźwigienkę blokowaną w haku.