Reklama
aplikuj.pl

Wyciek nowej generacji Threadripperów. Znamy szczegóły Ryzen Threadripper 5000

Wyciek nowej generacji Threadripperów, szczegóły Ryzen Threadripper 5000

2 sierpnia hakerzy włamali się do serwerów firmy Gigabyte i teraz zaczynają wypuszczać do sieci informacje, które wykradli. Pojawił się więc wyciek nowej generacji Threadripperów, czyli procesorów Ryzen Threadripper 5000 od AMD. 

Szczegóły Ryzen Threadripper 5000

Mamy tym samym pewność, że seria Ryzen Threadripper 5000 będzie rozpoznawana również pod kryptonimem Chagall i wykorzysta obecną architekturę Zen 3. Na rynek wpadnie przynajmniej osiem modeli tych procesorów, bo podczas gdy pięć modeli będzie pomyślanych o stacjach roboczych (Threadripper Pro 5000), pozostałe trzy będą przeznaczone do bardziej konsumenckiego segmentu HEDT (Ryzen Threadripper 5000). 

Czytaj też: AMD uchroni nas od problemu z chłodzeniami na gniazdo AM5?

W pierwszym przypadku doczekamy się układów z 64, 32, 24, 16 i 12 rdzeniami, a w drugim 64, 32 i 24 rdzeniami. Wśród nich wystąpią znaczne różnice w poziomie zapotrzebowania na energię układów wejścia-wyjścia (IOD), bo rzędu 35 watów, co jednak nie jest dziwne, bo wersje dla stacji roboczej zapewniają 8-kanałowy IMC i 128 linii PCIe 4.0, a nie odpowiednio 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4 i 64 linie PCIe 4.0.

Czytaj też: xCloud na Steam Decku? Microsoft i Valve mogą się dogadać

Ponoć obie serie zadebiutują w listopadzie tego roku i choć nie różnią się od obecnie oferowanej przez AMD rodziny Threadripper 3000, to należy pamiętać, że najwięcej zrobi tu przejście z architektury Zen 2 na Zen 3. To nie tylko poprawi instrukcje na cykl, ale też podbije zegary i zmieni architekturę pamięci podręcznej.