Reklama
aplikuj.pl

Chcecie zwiedzić krater Gale? Łazik Curiosity Wam to umożliwi

Łazik Curiosity, który niezmiennie przemierza marsjańskie krajobrazy, zapewnia dostęp do ukazujących je zdjęć. Dzięki temu możemy wybrać się na wirtualną wycieczkę po Czerwonej Planecie.

Curiosity trafił na Marsa w sierpniu 2012 roku, a jego działaniem zarządza NASA. Na miejsce lądowania wybrano krater Gale, który powstał od 3,5 do 3,8 mld lat temu za sprawą uderzenia kosmicznej skały. Jego średnica wynosi 154 kilometry, a w przeszłości mógł on być wypełniony wodą.

Czytaj też: Dowody na występowanie wody na Marsie mogły zostać znalezione w XIX wieku

Miliardy lat temu Czerwona Planeta była bowiem znacznie innym miejscem niż obecnie. Cieplejsza, z ciekłą wodą na powierzchni i stosunkowo gęstą atmosferą, mogła stwarzać warunki do rozwoju życia. Z czasem doszło jednak do niemal całkowitej utraty tej atmosfery, co spowodowało „ucieczkę” wody oraz spadek temperatur, w efekcie którego resztki H2O zamieniły się w lód.

“Dzień lądowania nadal jest jednym z moich ulubionych w czasie mojej pracy naukowej. Sterujemy robotem, który zwiedza kolejną planetę. Widzą jak nowe odkrycia oraz wyniki badań wpływają na codzienne aktywności jest naprawdę satysfakcjonujące.

. Megan Richardson, Jet Propulsion Laboratory

Czytaj też: Łazik Curiosity ustanowił rekord i zrobił sobie selfie

Co ciekawe, na przestrzeni dziewięciu lat, które łazik Curiosity spędził na powierzchni Czerwonej Planety, udało mu się pokonać 26 kilometrów. Jego prędkość dochodzi do 4 centymetrów na sekundę. Przy masie wynoszącej niemal 4 tony, pojazd zawiera szereg instrumentów naukowych, które ważą łącznie około 75 kilogramów.