Reklama
aplikuj.pl

Łazik Curiosity ustanowił rekord i zrobił sobie selfie

Podobnie jak ludzie, którzy uwieczniają swoje sukcesy przy pomocy zdjęć, tak i łazik Curiosity uchwycił moment, w którym rozpoczynał bicie pewnego rekordu. Chodzi o wjazd na szczególnie stromy teren.

Na fotografii widzimy oczywiście samego łazika. W tle z kolei widnieje cel wyprawy, tzw. Greenheugh Pediment, czyli wzgórze o dość sporym nachyleniu. W pobliżu Curiosity widnieje niewielki otwór, z którego wcześniej urządzenie pobrało próbki marsjańskich skał. Łącznie do utworzenia panoramy potrzebne było połączenie 86 zdjęć.

Łazik dotarł na szczyt 6 marca, a pokonanie całej trasy zajęło mu trzy dni. W rekordowym momencie Curiosity był przechylony o 31 stopni, co było niemal niespotykaną do tej pory wartością. Niemal, bo wcześniej odrobinę bardziej „szalonego” wyczynu dokonał Opportunity. Ten nieaktywny już instrument w 2016 roku pokonał bowiem nachylenie rzędu 32 stopni.

Czytaj też: Misja łazika marsjańskiego zostanie opóźniona – na jak długo?

Co ciekawe, wynik rzędu 31 stopni wiąże się ze sporym marginesem bezpieczeństwa. Budowa Curiosity powinna umożliwić mu przechylenie się w znacznie większym zakresie – nawet do 45 stopni. Oczywiście w misji zarządzanej przez NASA nie chodzi o bicie tego typu rekordów. Obecnym celem działań Curiosity jest analiza marsjańskiego środowiska pod kątem występowania w nim życia. Obecnie, bądź – co bardziej prawdopodobne – w przeszłości.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News