Reklama
aplikuj.pl

CHEOPS znalazł niezwykły obiekt. Ta egozplaneta jest jedyna w swoim rodzaju

Satelita CHEOPS, zarządzany przez Europejską Agencję Kosmiczną, zajmował się obserwacjami gwiazdy Nu2 Lupi i tranzytujących przed nią planet. Wtedy też okazało się, że tranzyt ten dotyczy nie dwóch, lecz trzech obiektów.

Kulisy odkrycia są dostępne na łamach Nature Astronomy i odnoszą się do układu oddalonego o około 50 lat świetlnych od Ziemi. Z artykułu można wywnioskować, że planeta pozasłoneczna krążąca wokół Nu2 Lupi jest około 2,5 razy większa od Ziemi i ma niemal 9-krotnie większą masę.

Czytaj też: Pierwsze taka egzoplaneta otoczona przez pył. Kiedyś powstanie z niego księżyc

Co więcej, ma ona skaliste wnętrze i zawiera znacznie więcej wody niż nasza planeta. Problem polega na tym, że nie znajduje się ona w stanie ciekłym, lecz przyjęła formę wysoce rozgrzanej pary bądź lodu będącego pod wpływem wysokiego ciśnienia. Trudno więc oczekiwać, by występowały tam zaawansowane formy życia – przynajmniej takie, które przypominałyby ziemskie.

Warto podkreślić, że naukowcy już od 2019 roku mieli świadomość, iż Nu2 Lupi posiada co najmniej trzy planety. Oszacowano wtedy, że ich masy są dość zróżnicowane i mieszczą się pod tym względem pomiędzy parametrami Ziemi i Neptuna, który jest 170-krotnie masywniejszy od naszej planety. Jeśli chodzi o okresy orbitalne tych obiektów, to wynoszą one kolejno 12, 28 i 107 dni.

Egozplaneta krążąca wokół gwiazdy Nu2 Lupi ma okres orbitalny wynoszący 107 dni

Obserwując dwie z tych egzoplanet, CHEOPS niespodziewanie trafił na tranzyt trzeciej, co było zaskakujące ze względu na sporą odległość dzielącą ją od gwiazdy. W ten sposób napisano historię, ponieważ była to pierwsza planeta pozasłoneczna o okresie orbitalnym wynoszącym ponad 100 dni, która dokonała tranzytu względem swojej gwiazdy, której jasność powoduje, iż można ją zobaczyć gołym okiem.

Czytaj też: Rozbłyski słoneczne mniej groźne dla egzoplanet niż sądzono? Nowe badania podważają wyniki wcześniejszych

Ze względu na stosunkowo długi okres orbitalny, ilość promieniowania gwiazdowego docierającego do planety jest niewielka w porównaniu z wieloma innymi odkrytymi egzoplanetami. Im mniej promieniowania otrzymuje planeta, tym mniej zmienia się ona na przestrzeni czasu. Z tego względu planeta z długim okresem orbitalnym mogła zachować więcej informacji o swoim pochodzeniu.