Reklama
aplikuj.pl

Anteny Huawei w szwajcarskiej sieci 5G. To unikatowa konstrukcja

Szwajcarski operator Sunrise UPC wykorzysta anteny Huawei do budowy sieci 5G. Wybór jest nieprzypadtkowy, bo chodzi o unikatową konstrukcję anten BladeAAU Pro.

Anteny Huawei BladeAAU Pro, czyli jedna antena, by wszystkich połączyć

Anteny Huawei BladeAAU Pro są bardzo ciekawą konstrukcją, którą powinni docenić nie tylko telekomunikacyjni zapaleńcy. Stacje bazowe sieci komórkowych często składają się z kilku systemów, czyli osobnej anteny dla sieci GSM, osobnej dla 3G, osobnej dla 5G itd. Anteny typu Blade są konstrukcją modułową. W uproszczeniu, mamy słupek, do wnętrza którego można włożyć różne systemy i dowolnie je modyfikować. Dodatkowo w jantenie znajdują się moduły aktywne i pasyjne. Dzięki temu, jeśli do nadajnika LTE chcemy dołożyć obsługę sieci 5G, wystarczy wymienić jego wnętrze, zamiast rozbudowywać cały maszt o kolejne anteny.

W czerwcu 2021 roku anteny Huawei BladeAAU Pro zdobyły nagrody iF Design Award oraz Red Dot Design Award, a po raz pierwszy zostały oficjalnie zaprezentowane w październiku 2020 roku. Inne, podobne rozwiązanie miałem okazję zobaczyć w Polsce w 2020 roku. Antena Single-pole Deployment 32T32R to typowa konstrukcja modułowa, w której aby np. dołożyć do anteny sieci 5G antenę LTE, wystarczy do niej podczepić kolejny moduł. Jak na poniższym zdjęciu. Ale takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się przy szwajcarskich przepisach, które potrafią znacznie opóźnić modernizację i rozbudowę sieci.

Anteny Huawei BladeAAU Pro wyglądają na idealne rozwiązanie dla Szwajcarii

Ze względu na to, że w Szwajcarii większość stacji bazowych znajduje się na pojedynczych masztach, modułowe konstrukcje Huawei BladeAAU Pro są najprostszym rozwiązaniem. Operator Sunrise UPC może dzięki temu zachować obecne lokalizacje swoich nadajników 2G, 3G oraz 4G, szybko dokładając do nich obsługę sieci 5G.

Gdyby modernizacja zakładała wymianę lub klasyczną modernizację stacji bazowych, cały proces może trwać od miesiąca, do nawet trzech lat. Wynika to z tego, że jeśli nowe anteny zajmują więcej miejsca niż poprzednie, wymagane jest pozwolenie na budowę. Stosując antenę Huawei BladeAAU Pro jej rozmiar się nie zmienia, zmieniane jest tylko wnętrze.

Wraz z dynamicznym rozwojem 5G na całym świecie powoli wkraczamy na nieznane terytorium. Huawei stara się dostarczać innowacyjne produkty i rozwiązania dla globalnych operatorów, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed biznesem i odkryć więcej możliwości do rozwoju innowacyjnych zastosowań sieci nowej generacji

– powiedział Wang Haito, prezes Huawei w Szwajcarii.