Reklama
aplikuj.pl

Ten bezkręgowiec zamieszkiwał naszą planetę 500 mln lat temu. Był niemal rekordowo duży

Titanokorys gainesi to nowo opisany gatunek, którego pozostałości znaleziono na terenie Burgess Shale. Naukowcy określają to zwierzę jednym z największych, jakie zamieszkiwały naszą planetę w okresie kambru.

Kambr trwał ok. 56 milionów lat, od 541 do 485 milionów lat temu i to właśnie w tym okresie doszło do tzw. eksplozji kambryjskiej, w czasie której dość gwałtownie pojawiły się niemal wszystkie główne formy życia zwierzęcego. Zjawisko to było niezwykle odosobnione, ponieważ nie zaobserwowano go ani wcześniej, ani później.

Czytaj też: Dlaczego wyginęły średniej wielkości drapieżniki? Paleontolodzy winą obarczają tyranozaury

Informacje na temat ówczesnych form życia zachowały się między innymi w obrębie Burgess Shale, czyli formacji zwanej łupkami z Burgess. Dzięki właściwościom konserwacyjnym tamtejszych łupków, naukowcy są w stanie identyfikować oraz katalogować zwierzęta zamieszkujące Ziemię pół miliarda lat temu.

Titanokorys gainesi to bezkręgowiec, którego pozostałości znaleziono na terenie Burgess Shale

W tym przypadku chodzi o przedstawiciela kambryjskich prymitywnych stawonogów znanych jako radiodonta. Jednym z nich był Anomalocaris, osiągający metr długości drapieżnik szczytowy. Titanokorys należał natomiast do podgrupy radiodontów, zwanej hurdiidae. Jej cechą wyróżniającą była obecność długiej głowy pokrytej trzyczęściowym pancerzem o różnorakich kształtach.

Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę

Ustalenia dotyczące nowo opisanego gatunku są dostępne na łamach Royal Society Open Science i sugerują, że Titanokorys posiadał złożone oczy, pysk składający się ząbkowanych płytek, dwa długie wyrostki z przodu ciała, skrzela oraz tułów, którego budowa ułatwiała zwierzęciu pływanie. Istnieje jednak co najmniej jeden element odróżniający Titanokorysa od pozostałych radiodontów. Jego zewnętrzny pancerz był szerszy i bardziej spłaszczony, co najprawdopodobniej było związane z jego przystosowanie do życia na dnie morza.