Reklama
aplikuj.pl

Pomaga środowisku i gospodarce. Oto zautomatyzowana podwodna łódź towarowa na wodór

zautomatyzowana podwodna łódź towarowa na wodór

Zorientowany na żegludze przemysł wytwarza obecnie około 3% globalnych emisji i tak – to dużo. Tak dużo, że trwają ciągle prace nad bezemisyjnymi alternatywami, aby w ciągu najbliższych dekad obniżyć wpływ tego segmentu na środowisko. Jednym z przejawów tego będzie wyjątkowa podwodna łódź towarowa na wodór.

Podwodna łódź towarowa na wodór transportowałaby produkty i pochłaniała mikroplastik

Dlaczego wyjątkowa? Bo nie tylko nie będzie szkodziła naturze podczas swoich codziennych podróży, ale też będzie naprawiała wyrządzone przez nas szkody środowisku wodnemu. Odpowiada za nią firma Oceanways, która otrzymała za swój projekt 380000 funtów brytyjskich, czyli w przeliczeniu dwa miliony złotych (via Interesting Engineering).

Czytaj też: YouTube automatycznie przetłumaczy komentarze

Nic dziwnego, bo jeśli doczekamy się produkcyjnej wersji tej nienazwanej jeszcze łodzi podwodnej konsumenckiego użytku, to świat otrzyma nie tylko kolejny sposób transportowania towarów, ale też sprzęt do przechwytywania z wody szkodliwych mikroplastików. Dodatkowo podczas swoich podróży podwodnych zbierałaby dane na temat tamtejszych ekosystemów.

Czytaj też: Kolejne nowości Apple – iPad, iPad mini i Apple Watch Series 7

W grę wchodzi bowiem zautomatyzowana podwodna łódź towarowa, która byłaby napędzana zielonym wodorem, pozyskiwanym z energii odnawialnej. Pływałaby na poziomie około 50 metrów pod powierzchnią morza, docierając nawet na płytkie wody, po których duże kontenerowce nie mogą pływać. Jednak finalnie tego typu sprzęt byłby wykorzystywany do krótszych podróży.