Nowy kontroler USB4 VL830 toruje ścieżkę koncentratorom USB4

Nowy kontroler USB4 VL830, toruje ścieżkę koncentratorom USB4, kontroler USB4 VL830,

Firma Via Labs ujawniła właśnie swój nowy kontroler USB4, który najpewniej w przyszłości zacznie torować ścieżkę koncentratorom USB4 na rynek, czyli (miejmy nadzieję) tańszej alternatywie dla hubów Thunderbolt 3/4.

Co zapewnia kontroler USB4 VL830? Przede wszystkim szanse na rozpowszechnienie się koncentratorów USB4

Kontroler USB4 VL830, to jeden z pierwszych (a może nawet pierwszy) w całej branży kontrolerów urządzeń końcowych z portami USB4. Powinien on umożliwić producentom urządzeń peryferyjnych zbudowanie wysoce zintegrowanych koncentratorów USB4 i mamy nadzieję, że stanie się tak w praktyce, bo choć USB 4.0 zostało spisane na papierze w sierpniu 2019 roku, to nadal nie posiadamy prawie żadnych urządzeń, wykorzystujących ten standard.

Czytaj też: Obejrzyj jak Korea Północna wystrzeliwuje balistyczne pociski z wagonów

Reklama

Thunderbolt 3 i Thunderbolt 4 Intela rozwija się z kolei w najlepsze, ale jest ku temu powód – Intel sam opracowuje związane z nimi kontrolery i wprowadza je wraz z nowymi platformami na rynek. Z kolei zewnętrzni producenci kontrolerów USB są zwykle powolni w swoich działaniach, ale może 2 2022 roku sprawa nabierze tempa. Firma planuje bowiem rozpocząć wysyłkę swojego VL830 do wybranych partnerów w IV kwartale 2021 roku, więc jeśli wszystko pójdzie dobrze, stacje dokujące USB4 i adaptery wielofunkcyjne na tej podstawie powinny trafić do nas do połowy 2022 roku.

Czytaj też: Specyfikacja AMD Epyc Milan-X. Nowe procesory serwerowe wprowadzą coś wyjątkowego

Zwłaszcza że kolejny element układanki już tu jest i przyjmuje postać obudowy FCCSP 10x10mm o nieznanej cenie. VL830 obsługuje jedno wejście USB-C o przepustowości 40 Gb/s, pięć portów pobierania danych USB 3.2 Generacji 2 (USB-A lub USB-C) oraz tryb alternatywny DisplayPort 1.4 przez USB Type-C z obsługą HBR3, czyli z obsługą wyświetlaczy 8Kp60.