Reklama
aplikuj.pl

Nowy kontroler USB4 VL830 toruje ścieżkę koncentratorom USB4

Nowy kontroler USB4 VL830, toruje ścieżkę koncentratorom USB4, kontroler USB4 VL830,

Firma Via Labs ujawniła właśnie swój nowy kontroler USB4, który najpewniej w przyszłości zacznie torować ścieżkę koncentratorom USB4 na rynek, czyli (miejmy nadzieję) tańszej alternatywie dla hubów Thunderbolt 3/4.

Co zapewnia kontroler USB4 VL830? Przede wszystkim szanse na rozpowszechnienie się koncentratorów USB4

Kontroler USB4 VL830, to jeden z pierwszych (a może nawet pierwszy) w całej branży kontrolerów urządzeń końcowych z portami USB4. Powinien on umożliwić producentom urządzeń peryferyjnych zbudowanie wysoce zintegrowanych koncentratorów USB4 i mamy nadzieję, że stanie się tak w praktyce, bo choć USB 4.0 zostało spisane na papierze w sierpniu 2019 roku, to nadal nie posiadamy prawie żadnych urządzeń, wykorzystujących ten standard.

Czytaj też: Obejrzyj jak Korea Północna wystrzeliwuje balistyczne pociski z wagonów

Thunderbolt 3 i Thunderbolt 4 Intela rozwija się z kolei w najlepsze, ale jest ku temu powód – Intel sam opracowuje związane z nimi kontrolery i wprowadza je wraz z nowymi platformami na rynek. Z kolei zewnętrzni producenci kontrolerów USB są zwykle powolni w swoich działaniach, ale może 2 2022 roku sprawa nabierze tempa. Firma planuje bowiem rozpocząć wysyłkę swojego VL830 do wybranych partnerów w IV kwartale 2021 roku, więc jeśli wszystko pójdzie dobrze, stacje dokujące USB4 i adaptery wielofunkcyjne na tej podstawie powinny trafić do nas do połowy 2022 roku.

Czytaj też: Specyfikacja AMD Epyc Milan-X. Nowe procesory serwerowe wprowadzą coś wyjątkowego

Zwłaszcza że kolejny element układanki już tu jest i przyjmuje postać obudowy FCCSP 10x10mm o nieznanej cenie. VL830 obsługuje jedno wejście USB-C o przepustowości 40 Gb/s, pięć portów pobierania danych USB 3.2 Generacji 2 (USB-A lub USB-C) oraz tryb alternatywny DisplayPort 1.4 przez USB Type-C z obsługą HBR3, czyli z obsługą wyświetlaczy 8Kp60.