Reklama
aplikuj.pl

Test płyty głównej X570S Aorus Master

test X570S Aorus Master, recenzja X570S Aorus Master, opinia X570S Aorus Master

X570S Aorus Master to kolejna nowa płyta pod procesory AMD, którą mam okazję testować. Jak sprawdzi się ona w połączeniu z Ryzenem 9 5950X?

Akcesoria X570S Aorus Master

Ponieważ płyta to konstrukcja z wyższej półki, to wraz z nią otrzymujemy mnóstwo dodatków. W pudełko znajduje się zestaw naklejek i śrubek, instrukcja, opaski na rzepy, G-Connector, antena WiFi, cztery kable SATA, dwa czujniki temperatur, czujnik głośności i przedłużacz RGB. Antena WiFi jest na kablu, więc możecie postawić ją w dowolnym miejscu. Plusem na pewno jest reszta dodatków, które pozwolą na łatwe zbudowanie zestawu komputerowego.

Budowa X570S Aorus Master

Płyta jest czarno-szara i ma bardzo przyjemne podświetlenie na osłonie portów I/O. Wygląda to naprawdę nieźle i jeśli nie zależy Wam na mnóstwie RGB to moim zdaniem testowana konstrukcja powinna Wam przypaść do gustu. Warto też zwrócić uwagę na czarno-szary backplate. Całość ma wymiary typowe dla płyty ATX, czyli 305 x 244 mm.

Zasilanie procesora odbywa się z dwóch 8-pinowych złączy. Mają one metalową obudowę. Sekcja zasilania ma 14 (do CPU Vcore) + 2 (do CPU SOC) faz po 70 A. Taka konfiguracja spokojnie powinna zaspokoić zapotrzebowanie nawet najmocniejszego procesora. Za chłodzenie odpowiadają dwa radiatory oraz 8 mm ciepłowód z technologią Direct-Touch II. Możemy więc liczyć na stosunkowo niskie temperatury sekcji zasilania.

Czytaj też: Test płyty głównej Z590I Aorus Ultra

X570S Aorus Master obsługuje pamięci RAM do 5400 MHz. Jest oczywiście miejsce na cztery kości oraz wsparcie dla profili XMP. Możecie więc spokojnie skorzystać z najszybszych kości na rynku.

Odnośnie złączy PCI-E to do dyspozycji mamy trzy wzmacniane sloty x16, które jednak działają w zależności od zastosowanego procesora. W przypadku Ryzena 5000 główny będzie działał w trybie Gen4 x16, środkowy Gen4 x8, a dolny Gen4 x4. Ostatni dzieli też linie ze złączem M2C_SB. Kiedy tutaj jest coś zamontowane, to dolne złącze PCI-E zostaje wyłączone. Wszystkie złącza są wzmacniane, więc ich wyłamanie jest praktycznie niemożliwe.

Testowana konstrukcja ma cztery złącza na dyski M.2. Każde z nich obsługuje konstrukcje 2242/2280/22110. Za górne odpowiada procesor i działa ono w trybie Gen4 x4 przy CPU serii 3000 lub 5000. Pozostałe podciągnięte są pod chipset. Tutaj działają one w trybie Gen4 x4 przy ponownie powyższych procesorach. Dodatkowo górne złącze oraz dwa dolne wspierają także dyski SATA. Pełną konfigurację w zależności od zastosowanych dysków znajdziecie w instrukcji. Warto tutaj też zauważyć, że każde ze złączy ma radiator, a górny jest większy od reszty (Thermal Guard III). Tutaj możemy spodziewać się dobrych wyników temperatur włożonego tam dysku. Płyta ma także sześć złączy SATA 6 Gb/s.

Zastosowana karta sieciowa to Intel I225-V – mamy więc do dyspozycji złącze 2.5 GbE. Co ciekawe w wersji Z590 płyty znajduje się 10 GbE od Aquantia – tutaj producent z tego zrezygnował co może być uznane nawet jako plus, bowiem nie potrzeba dodatkowego wentylatora do jej schłodzenia. Na pokładzie jest też Intel Wi-Fi 6E AX210, które zapewnia także wsparcie dla Bluetooth 5.2. Karta audio to Realtek ALC1220-VB, czyli możemy spodziewać się dobrej jakości dźwięków. Jest też obecny DAC ESS SABRE9118.

Sama ilość złączy na płycie robi wrażenie. Do dyspozycji mamy 1x CPU Fan 1x water cooling CPU fan, 4x system fan, 4x system fa/ water cooling pump, 2x ARGB, 2x RGB, 1x CPU cooler LED/ RGB LED, 1x złącza przedniego panelu, 1x audio, 1x USB-C, 2x USB 3.2 Gen1, 2x USB 2.0, 1x na czujnik głośności, 1x TPM, 1x Thunderbolt add-in card, 2x na czujnik temperatur. Na płycie obecne są także przyciski startu, restartu, zworka do czyszczenia CMOS oraz wyświetlacz kodów POST. Złącza są dobrze porozmieszczane i tutaj nie mam żadnych uwag. Także sama ilość spokojnie wystarczy do podłączenia praktycznie wszystkiego czego możecie chcieć.

Tylny panel X570S Aorus Master

test X570S Aorus Master, recenzja X570S Aorus Master, opinia X570S Aorus Master

Na tylnym panelu na samej górze mamy do dyspozycji dwa przyciski – Q-Flash Plus oraz Clear CMOS. Poniżej są złącza, których ilość ponownie jest spora. Tutaj do dyspozycji mamy 2x wyjścia na anteny WiFi, 1x USB-C Gen2x2, 5x USB 3.2 Gen2, 2x USB 3.2 Gen1, 4x USB 2.0, 1x RJ-45, 1x Optical S/PDIF oraz 5x audio. Sama liczba USB jest naprawdę spora, a plusem jest złącze Gen2x2. Szkoda jednak, że nie ma jeszcze jednego złącza ethernet, co mogło by być czasami przydatne. Szkoda też, że mimo wszystko nie ma tutaj złączy Thunderbolt. Producent nie umieścił też żadnych wyjść obrazu, więc na tej płycie nie zbudujecie PC opartego o zintegrowaną kartę graficzną.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 9 5950X
Chłodzenie
MSI MAG CoreLiquid 360RH
Pasta
Noctua NT-H1
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 4x 8 GB 3600 MHz CL18
M.2
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Vision OC
Zasilacz
be quiet! Dark Power Pro P11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

BIOS X570S Aorus Master

BIOS w momencie wykonywania testów zaktualizowałem do najnowszego, czyli F3b. Ma on tryb Easy Mode, więc bez problemów szybko ustawicie takie opcje jak profil XMP pamięci czy przejdziecie do zarządzania wentylatorami. Pozostałe opcje również są w miarę sensownie porozkładane i raczej nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem interesujących rzeczy. Także samo OC procesora odbywa się bardzo szybko i bez większych kłopotów.

Testy X570S Aorus Master

Wyniki wydajności wszystkich złączy są odpowiednie jak na chipset X570. Plusem jest wydajność wielowątkowa procesora, która jest wyższa niż w przypadku np. B550 PG Riptide od ASRock. Także wydajność jednowątkowa czy w grach jest bardzo dobra. Wszystkie podzespoły wypadają więc znakomicie i nie ma tutaj mowy o ich ograniczaniu.

Pozostała jeszcze kwestia temperatury dysku ukrytej pod największym z radiatorów (górnym). Tutaj zanotowałem 64°C i 80°C (obecne są dwa czujniki), czyli wyniki są lepsze niż w przypadku zwykłej blaszki, która montowana jest w większości płyt głównych.

Temperatury sekcji zasilania X570S Aorus Master

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu Cinebench R23, który trwał 15 minut. Pomiary przeprowadziłem też po OC procesora do 4,4 GHz.

Czujnik na płycie pokazywał kolejno 57°C i 70°C. Temperatury bez OC są więc bardzo niskie, a po OC nadal pozostają na bardzo dobrym poziomie. Nie ma więc mowy o przegrzewaniu się sekcji nawet po OC 5950X, które swoją drogą jest bardzo proste do wykonania.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Z590 Taichi

Podsumowanie testu X570S Aorus Master

X570S Aorus Master znalazłem już w dwóch polskich w sklepach w cenie 1800-2000 zł. Będzie to więc zdecydowanie jedna z droższych płyt oznaczonych jako X570S. Uważam tutaj, że na pewno jest ona warta swojej ceny.

Płyta jest znakomicie wykonana i wraz z nią otrzymujemy sporo dodatków. Sekcja zasilania spokojnie poradzi sobie nawet z 5950X po OC, a ilość złączy na samej płycie jest naprawdę spora. Tak naprawdę można przyczepić się braku drugiego złącza ethernet, ale jeśli jego nie potrzebujecie to nie będzie to dla Was minusem. Plusem na pewno jest też ciekawy design z lekkim podświetleniem zaślepki portów I/O. Płyta ma także dobrą kartę audio oraz WiFi 6E. Plusem będą też cztery złącza M.2 oraz radiator górnego, który lepiej od standardowych radzi sobie z dyskiem.

Testowana konstrukcja ma także dosyć prosty w obsłudze BIOS, a przy domyślnych ustawieniach notuje bardzo dobre wyniki w testach. Nie ma też problemów z OC procesora, a samo chłodzenie sekcji gwarantuje obecność całkowicie dopuszczalnych temperatur. Z płytą możecie więc bez problemów łączyć nawet Ryzena 9 5950X.

X570S Aorus Master jest więc jedną z fajniejszych płyt z pasywnym chłodzeniem chipsetu, które miałem do testów. Warto więc wziąć ją pod uwagę podczas zakupu części do bardzo wydajnego zestawu komputerowego.

Za dostarczenie procesora AMD Ryzen 9 5950X dziękuję sklepowi X-Kom.