Reklama
aplikuj.pl

Phison pokazał kontroler dla dysków PCIe 5. Znamy szczegóły E26

Dyski SSD na PCIe 4.0 jeszcze nie do końca zagościły na rynku, trafiając tylko do nielicznych zestawów komputerowych czy konsol PlayStation 5, a firmy już szykują się do wprowadzenia na rynek dysków PCIe 5. Dziś to Phison pokazał swój kontroler E26, który umożliwi ich działanie, ale nie oczekujcie rychłego debiutu wyposażonych w nie dysków na rynku konsumenckim.

Phison E26, czyli kontroler dla dysków PCIe 5

Dyski SSD oparte na E26 pojawią się bowiem na rynku w drugiej połowie 2022 roku i będą przeznaczone nie dla nas (choć procesory Alder Lake obsłużą PCIe 5.0), a do wysokiej klasy komputerów klienckich oraz urządzeń pamięci masowej klasy korporacyjnej. Tam wzrost z 16 do 32 GT/s (porównanie PCIe 4.0 z PCIe 5.0) z pewnością zostanie przyjęty z otwartymi ramionami, przyspieszając bardzo wymagające obliczeniowo zadania.

Czytaj też: Plik? Folder? Proszę pani, ale co to? Uczniowie w USA mają problem z podstawami

Wydajność SSD PCIe 5.0, Kioxia pokazała prototyp SSD nowej generacji

Potencjał dysków SSD PCIe 5.0 pokazała niedawno Kioxia, której prototyp gwarantował sekwencyjny odczyt i zapis rzędu 14000 MB/s i 7000 MB/s. Tego typu wydajność przekłada się na kolejno, wzrost o 103% w szybkości odczytu sekwencyjnego i 67% w przypadku zapisu. Czy kontroler E26 od Phison był częścią tego prototypu? Tego nie wiemy, ale z oficjalnych informacji wynika, że sięgnie on po rdzenie Arm Cortex-R5, którym będą towarzyszyć akceleratory należące do pakietu CoXProcessor 2.0.

Czytaj też: Test tanich przewodów USB-C Baseus Simple Wisdom

Kontroler Phison E26 będzie obsługiwał wszystkie nowoczesne i nadchodzące typy pamięci NAND 3D z interfejsami ONFI 5.x i Toggle 5.x przy prędkości transferu danych do 2400 MT/s. Nie zabraknie też wsparcia dla dwuportowej łączności dysków U.3 czy wirtualizacji wejścia/wyjścia. Po stronie produkcji, Phison wykorzysta 12 nm proces, a wkrótce roześle swoje kontrolery do producentów płyt głównych, aby umożliwić im dostrojenie sprzętu.