Reklama
aplikuj.pl

Opracowano generator magnetoelastyczny. Oto sposób na zrobienie z ludzkiego ciała źródła prądu

generator magnetoelastyczny,

Opublikowany w dzienniku Nature Materials artykuł o pracach naukowców z UCLA przybliża nam nowy rodzaj generatora w formie katalizowanego platyną polimeru silikonowego, który generuje energię poprzez jego zgniatanie. Różni się od piezoelektrycznych rozwiązań u samych podstaw, mogąc doprowadzić do rewolucji na rynku gadżetów do noszenia.

Generator magnetoelastyczny wszedł na nowy poziom, dzięki wyższej elastyczności

Opracowany przez naukowców nowy elastyczny generator wykorzystuje do działania efekt magnetoelastyczny. Nadal wymaga do działania samego zgniatania swojej struktury, ale podczas niego rozdziela lub ściska ze sobą nawzajem umieszczone wewnątrz magnesy neodymowo-żelazowo-borowe w nanoskali. Generuje prąd elektryczny dzięki zmianie siły pola magnetycznego i jest całkowicie odporny na wilgoć.

Czytaj też: Takiego nagrania huraganu jeszcze nie było! Materiał już do obejrzenia

To zjawisko nie jest niczym nowym, ale wcześniej generatory magnetoelastyczne były konstruowane ze stopów metali, które były zbyt sztywne, aby można je było wygodnie nosić na ciele. Dlatego tak rewolucyjne jest to, że nowo opracowany sprzęt jest wystarczająco miękki i elastyczny, aby można go było nosić na często poruszających się częściach ciała.

Czytaj też: Nadchodzi recykling piasku. Jaki cel przyświeca naukowcom?

W testach przymocowanie tego generatora do łokcia z wykorzystaniem silikonowej opaski zapewniło prąd elektryczny o natężeniu 4,27 miliampera na centymetr kwadratowy przy ruchach łokcia. Wykazano też, że urządzenie jest na tyle czułe, że może przetwarzać tętno na sygnały elektryczne, sugerując wynalezienie czujnika, mającego nieustannie dostęp do zasilania prosto z ciała człowieka.