Reklama
aplikuj.pl

Intel pokazał swój wielomodułowy procesor Sapphire Rapids z HBM

Chipsety dla Alder Lake, Intel Alder Lake, Alder Lake

Intel podczas imprezy ISC 2021 potwierdził, że procesory Xeon Sapphire Rapids doczekają się specjalnego wariantu SPR-HBM, czyli wersji z pamięciami HBM pod koniec 2022 roku. Więcej o nich nie słyszeliśmy, ale właśnie po raz pierwszy firma pokazała ten wielomodułowy procesor Sapphire Rapids z HBM.

Procesor Sapphire Rapids z HBM od Intela

Intel dokonał tego na początku tego tygodnia na Międzynarodowym Sympozjum Mikroelektroniki, którego gospodarzem był IMAPS (via @wassickt). Wedle plotek procesory Xeon Sapphire Rapids, czyli Xeony czwartej już generacji, będą mogły obsługiwać do 64 GB pamięci HBM2e. Pewne jest jednocześnie, że HBM2e będzie mogło współpracować z procesorem razem z DDR5. To zwiastuje nie tylko ogromną cenę, ale też równie okazałe TDP.

Czytaj też: Windows 11 miał przynieść emoji 3D, ale ich nie ma. Przynajmniej na razie…

Teraz możemy zobaczyć, że każda z czterech krzemowych matryc Sapphire Rapids ma dwa stosy pamięci HBM, które wykorzystują dwa 1024-bitowe interfejsy, czyli 2048-bitową magistralę pamięci. Z odpowiednim rodzajem HBM2e Intel może zapewnić tym procesorom aż 3,68 TB/s szczytowej przepustowości. Po stronie DDR5 w grę wejdzie przynajmniej 4 TB pamięci w ośmiokanałowej konfiguracji.

Czytaj też: DDR5 kompatybilne z LEGO. Galax pokazał swoje moduły z rodziny GAMER

Procesor Sapphire Rapids z HBM występuje tutaj w obudowie BGA, co oznacza wymóg bezpośredniego lutowania do płyty głównej. Finalnie ma zaoferować w najlepszej konfiguracji 56 aktywnych rdzeni.