Reklama
aplikuj.pl

Valve samo ocenia gry na Steam Deck

steam deck

Valve przedstawiło szczegóły dotyczące procesu testowania gier na Steam Deck. Użytkownicy Steama będą mogli bez problemu sprawdzić, która gra zadziała na ich przenośnym PC.

Pójdzie na Steam Decku?

Jesteście jednymi z tych, którzy nie mogą się już doczekać Steam Decka? A co jeśli Wasze ulubione gry nie będą poprawnie działały na tej konsolce? Z pomocą przychodzi Valve, które przygotowało specjalne oznaczenia, umożliwiające nam bezproblemowe odnalezienie działających i… sprawiających drobne problemy produkcji.

Czytaj też: Bloodborne 2 i remaster „jedynki” w końcu powstają?

Choć wiele gier zadziała na nowym urządzeniu bez zarzutu zaraz po uruchomieniu, to jednak musimy pamiętać istnieją gry, które nawet jeśli są świetne na komputerze stacjonarnym, to na Steam Decku wrażenia z nich płynące mogą już nie być takie dobre. Jak wygląda system, który ułatwi nam życie z nietypowym sprzętem?

Valve ocenia gry na Steam Deck

Valve ocenia cały katalog Steam pod kątem zgodności z Deckiem. Po dokonaniu oceny każdej gry zostaną one skategoryzowane względem poziomu zgodności ze Steam Deckiem. Zobaczysz te kategorie na Steam, podczas przeglądania swojej biblioteki lub kupowania gier na Decku.

Występują cztery kategorie zgodności:

  • Zweryfikowana – Gra działa bez problemu na Steam Decku bez konieczności wprowadzania zmian.
  • Grywalna – Gra może wymagać od użytkownika nieco samodzielnego dostosowania ustawień, aby można było w nią zagrać np. gra wymaga od użytkownika wyboru konfiguracji kontrolera oferowanej przez społeczność, korzystania z ekranu dotykowego do poruszania się w programie uruchamiającym itd.
  • Nieobsługiwana – Gra nie działa obecnie na Steam Decku.
  • Status nieznany – Nie sprawdzono jeszcze zgodności tej gry.

W jaki sposób gra może uzyskać status „Zweryfikowana”? Musi spełniać cztery warunki:

  • Gra powinna zapewniać pełną obsługę kontrolera, używać odpowiednich ikon kontrolera i w razie potrzeby móc wyświetlać klawiaturę ekranową.
  • Gra powinna obsługiwać domyślną rozdzielczość urządzenia Steam Deck (tj. 1280×800 lub 1280×720), mieć odpowiednie ustawienia domyślne, a wyświetlany tekst powinien być czytelny.
  • Gra nie powinna wyświetlać ostrzeżeń dotyczących zgodności, a jeśli korzysta z programu uruchamiającego, to poruszanie się po nim powinno być możliwe za pomocą kontrolera.
  • Jeśli używasz Protona, gra i powiązane z nią oprogramowanie pośredniczące muszą być przez niego obsługiwane. Obejmuje to również technologie przeciwdziałające oszustwom.

Valve dalej pracuje nad Steam Deck

Valve dalej pracuje nad znalezieniem sposobu na to, aby użytkownicy mogli sprawdzić ocenę zgodności każdej gry znajdującej się w ich bibliotece jeszcze przed pojawieniem się urządzenia Steam Deck. Ponadto wkrótce będziemy w stanie zobaczyć, które gry w katalogu Steam zostały już ocenione pod kątem zgodności ze Steam Deckiem i do jakiej kategorii należą.

Czytaj też: Dying Light na PS5 nie jest zwykłym patchem

Rozpoczęto już proces oceny gier i będzie on kontynuowany nawet po wydaniu urządzenia. Proces ten będzie ciągły i obejmie cały katalog gier. Ocena gry może się zmieniać z czasem, gdyż gry będą ponownie oceniane wraz z ulepszeniami oprogramowania dla Steam Deck oraz publikowaniem przez producentów aktualizacji gry.