Reklama
aplikuj.pl

Człowiek czy zmiany klimatu? Naukowcy wskazują winnego wyginięcia mamutów włochatych

dna

Hipotez na temat przyczyn stojących za wyginięciem mamutów włochatych było wiele, a dwie najważniejsze sugerowały udział człowieka bądź krytyczny wpływ zmieniającego się klimatu na liczebność tych zwierząt. Nowe badania na ten temat mogą raz na zawsze wyjaśnić tę kwestię.

Ustalenia naukowców z Uniwersytetu w Cambridge zostały opublikowane na łamach Nature i opierają się na analizach próbek DNA znalezionych w 535 obszarach wiecznej zmarzliny obejmującej Arktykę. Próbki te pochodzą z ostatnich 50 000 lat, dlatego badając je naukowcy zyskali możliwość odtworzenia realiów, w jakich przyszło funkcjonować ówczesnej florze i faunie.

Czytaj też: Mamut włochaty był prawdziwym maratończykiem. Mógł okrążyć Ziemię dwa razy

Po trwających 10 lat badaniach ich autorzy doszli do kluczowego wniosku: mamut włochaty wcale nie zniknął z powierzchni Ziemi na skutek nadmiernych polowań prowadzonych przez ludzi. Wręcz przeciwnie: winę ponosił błyskawicznie zmieniający się klimat, do którego nie były w stanie przystosować się zwierzęta wymarłe ostatecznie około 4000 lat temu.

Mamuty włochate zniknęły z powierzchni Ziemi około 4000 lat temu

Pogłoski o przyczynieniu się do tego przedstawicieli naszego gatunku były związane z faktem, że Homo sapiens chętnie korzystali z dobrodziejstw, jakimi natura obdarzyła mamuty. Nasi przodkowie używali ich kości, kłów i futra, a mięso tych zwierząt stanowiło nieodłączny element ówczesnej diety. Problemem dla trąbowców okazało się natomiast ogromne tempo zmian klimatycznych: epoka lodowcowa zakończyła się, a lodowce zaczęły topnieć.

Czytaj też: Tajemniczy lud zniknął w czasie epoki lodowcowej. Badacze próbują to zrozumieć

I choć mamuty włochate przetrwały w niektórych miejscach znacznie dłużej niż mogłoby się wydawać, to i tak ostatecznie wyginęły. Zdaniem naukowców ocieplanie klimatu przełożyło się na zmiany w opadach, co z kolei doprowadziło do powstania jezior, rzek i bagien. Roślinność w tych obszarach zmieniła się do tego stopnia, iż mamuty miały coraz większe problemy ze znajdowaniem pożywienia. Był to gwóźdź do trumny dla całego gatunku.