Reklama
aplikuj.pl

Powstanie pierwsza huta słoneczna. Umożliwi to 750000 paneli fotowoltaicznych

Wygląda na to, że nawet najstarsze gałęzie przemysłu mogą być przyjazne dla środowiska. Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie, EVRAZ Rocky Mountain Steel Factory w Kolorado będzie pierwszą hutą słoneczną. Jej energetyczne zapotrzebowanie prawie w całości zaspokoi energia słoneczna.

Już za miesiąc swoją działalność rozpocznie pierwsza huta słoneczna

Oczywiście na świecie nie ma czegoś takiego, jak „słoneczne huty”, ale to określenie chyba najlepiej oddaje plan spółki joint venture pomiędzy Lightsource i BP, na rzecz którego łącznie przeznaczono 285 milionów dolarów. Ta kwota pozwoliła przekuć plan Bighorn Solar Project w rzeczywistość i rozłożyć 750000 paneli słonecznych na 1800 akrach ziemi należącej do fabryki stali.

Czytaj też: Powstaje mapa proekologicznych inicjatyw w Warszawie. Działasz? Zapisz się!

Pierwsza na świecie ekologiczna stal, Volvo, Stal, ekologiczna stal

Obecnie farma słoneczna dostarcza energię do lokalnej sieci, ale już w przyszłym miesiącu ma doczekać się pełnego uruchomienia i zapewniać 300 MW energii, zaspokajając roczne zapotrzebowanie na energię pobliskiej huty. Dzięki temu zakład, który obecnie przetwarza złom na produkty stalowe, stanie się pierwszą na świecie hutą zasilaną energią słoneczną.

Czytaj też: Volvo pokazało pierwszy na świecie pojazd z ekologicznej stali

Jako że energia należy do samego zakładu, nie wpłynie to na cenę stali, dzięki czemu firma utrzyma ją na konkurencyjnym poziomie do stali produkowanej przez tradycyjne huty, wykorzystujące paliwa kopalne. Porozumienie pomoże też utrzymać ponad 1000 miejsc pracy i każdego roku będzie zapobiegał uwolnieniu do atmosfery 433770 ton dwutlenku węgla.