Reklama
aplikuj.pl

20-TB dyski HDD OptiNAND nadchodzą. Kiedy Western Digital rozpocznie dostawy?

20-TB dyski HDD OptiNAND

Western Digital zdradził, że klienci już w listopadzie mogą oczekiwać masowych dostaw nowych produktów firmy w postaci dysków twardych do zastosowań w centrach danych. W grę wchodzą dokładnie 20-TB dyski HDD OptiNAND, w których to wykorzystuje się specjalny dodatkowy układ pamięci FLASH, aby zwiększyć wydajność, niezawodność i pojemność.

20-TB dyski HDD OptiNAND od Western Digital

Na ten moment kwestia wprowadzenia HDD OptiNAND na rynek konsumencki pozostaje nieznana, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te 20-TB dyski trafiły do zwyczajnych komputerów. Może więc w przyszłości doczekamy się racjonalnie wycenionych wariantów o niższej pojemności? Ewidentnie warto na to czekać, bo technologia OptiNAND wykorzystuje wbudowany bezpośrednio do HDD pokład pamięci Flash iNAND UFS (EFD).

Czytaj też: GPU AMD Navi 31 na bazie RDNA3 ukończony. Flagowiec już bez zmian

Dyski twarde Western Digital o pojemności 20 TB z OptiNAND opierają się jednak na tradycyjnej i znanej w ofercie firmy 9-talerzowej konfiguracji wypełnionej helem, w której to talerze obracają się z prędkością 7200 obr./min. Dyski te wykorzystują ePMR i z dodatkiem OptiNAND, nie muszą rozkręcać talerzy, aby uzyskać dostęp do różnego rodzaju metadanych, co zwiększa wydajność i reakcję kontrolera na daną operację zapisu/odczytu.

Czytaj też: XPG Lancer DDR5, to pierwsze gamingowe DDR5 ADATA

Jako że ilość metadanych przechowywanych na nowoczesnych dyskach twardych jest dość znaczna, przeniesienie ich do pokładowego NAND ma sens zarówno z punktu widzenia użytecznej pojemności, jak i wydajności. Ponadto OptiNAND zwiększa również niezawodność dysków twardych.