Reklama
aplikuj.pl

Rumunia sięgnie po „skromną” potęgę atomu. Mały modułowy reaktor jądrowy już powstaje

Rumunia sięgnie po "skromną" potęgę atomu, modułowy mały reaktor jądrowy już powstaje

Wygląda na to, że mały reaktor jądrowy staje się obecnie w świecie energii swojego rodzaju Święty Graalem. Okazało się, że jego rozwój prowadzi nie tylko USA, ale też dwie rumuńskie firmy, które połączyły siły w celu stworzenia pierwszego w kraju małego reaktora modułowego. Ten kraj ma ponoć „potencjał, aby przystosować się do pierwszego rozmieszczenia SMR w Europie” i otrzymał nawet wsparcie od USA.

Rumunia może odmienić postać reaktorów jądrowych w Europie. Stworzy mały modułowy reaktor jądrowy ze wsparciem od USA

Tymi dwoma firmami jest zarówno Nuclearelectrica, jak i NuScale, które w marcu 2019 roku podpisały Memorandum of Understanding zorientowane na informacjach technicznych i biznesowych na temat technologii jądrowej. W sprawie macza też palce USA, które ma zamiar zapewnić Rumunii wsparcie techniczne wyceniane na ponad 2 miliony dolarów. Jego celem jest przekształcenie krajowych zakładów produkujących energię w centrum edukacyjne i szkoleniowe, które będzie obejmować zapewnienie jednemu z najbardziej elitarnych uniwersytetów w Rumunii wyjątkowego symulatora modułowego małego reaktora jądrowego.

Czytaj też: Jądrowy napęd termiczny w planach DARPA. USA podbije z nim kosmos

Ten pionierski wstępny krok Rumunii nabierze znaczącego tempa redukcji emisji w całej Europie. Dzięki 30 elektrowniom węglowym w regionie, w tym siedmiu w Rumunii, SMR idealnie nadają się do ich zastąpienia i zatrudnienia wielu tych samych pracowników. Jesteśmy podekscytowani partnerstwem z Rumunią w zakresie rozwoju pojawiających się czystych technologii

– czytamy w ogłoszeniu Departamentu Stanu USA.

Czytaj też: Druk 3D zwiększył wydajność reaktora elektrochemicznego

Dzięki zapewnieniu uniwersytetowi reaktora jądrowego, młode umysły będą szkolić się pod kątem praktycznym, zwiększając szanse na zrobienie z Rumunii czegoś w rodzaju „jądrowej ostoi Europy”. Na tej podstawie będą powstawać kolejne, ulepszone iteracje reaktorów jądrowych, udowadniając, że w dążeniu do niższej emisji CO2, potęga atomu jest niezastąpiona (via Interesting Engineering).

Czytaj też: USA bada małe nuklearne reaktory dla wojska

Rumunia włączy małe reaktory modułowe do krajowego systemu produkcji energii do 2028 roku, co wzmocni partnerstwo z USA w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. Biorąc pod uwagę korzyści generowane przez łańcuchy wartości, które powstaną wokół tej technologii, Rumunia chce uczestniczyć w zaawansowanej produkcji SMR w regionie, a także w przygotowaniu zasobów ludzkich i wspierać działanie tej nowej technologii w innych krajach

– dodało kolejne oświadczenie rumuńskiego biura prezydenckiego.